СУЧАСНЕ АРАНЖУВАННЯ КЛАСИЧНИХ ТВОРІВ

СУЧАСНЕ АРАНЖУВАННЯ КЛАСИЧНИХ ТВОРІВТунік Світлана Григорівна,
вчитель музичного мистецтва та художньої культури
загальноосвітньої школи І-ІІІст. №22 м.Кіровограда

СУЧАСНЕ АРАНЖУВАННЯ КЛАСИЧНИХ ТВОРІВ

Тема 1. Музичне мистецтво в нашому житті.
Тема: Сучасне аранжування класичних творів.
Мета:
Ознайомити
з особливостями понять «академічна музика», «аранжування академічної музики», ознайомити з сучасним естрадним оркестром та його  інструментами, розглянути приклади сучасних електронних обробок симфонічної музики, зробити порівняння музичних творів в оригіналі та їхньому аранжуванні, ознайомитися з творчістю композитора Антоніо Вівальді та творчістю сучасного американського гурту The Piano Guys.

Розвивати вміння учнів уважно слухати музику та надавати характеристику прослуханим творам, розвивати вміння аналізувати приклади  аранжування класичної музики, впізнавати на слух інструменти естрадного оркестру,  розвивати вміння виконувати сучасні пісні  під фонограму  та надавати  характеристику засобам музичної виразності  пісні. Розвивати в учнів здіб­ності щодо образного сприйняття музичних творів та навички виконавського розвитку музики.

Виховувати ціннісне ставлення до музичної культури минулого і сучасності, повагу до творчості  композиторів та інтерес до творчості аранжувальників. Через му­зику виховувати інтерес до інших видів мистецтва, зокрема образотворчого.

Тип уроку: інтегрований, урок поглиблення в тему.

Обладнання: музичний інструмент, програвач, ілюстрації до музичних творів та пісні, портрети композиторів І.Гайдна, В.А.Моцарта, Л. ван Бетховена, А. Вівальді, художників  С. Щедріна, К. Брюллова,  І. Шишкіна, А. Куїнджі та гурту The Piano Guys. Репродукції картин «Зима» І.Шишкіна та А. Куїнджі, зображення музичних інструментів.

Основні поняття для засвоєння: поняття «академічна музика», «аранжування академічної музики», сучасний естрадний оркестр та його інструменти, сучасні   обробки  класичної  музики, порівняння  оригінальних музичних творів та їх аранжування.

Твори, що вивчаються на уроці.

  • Концерт «Зима» з циклу «Пори року» А. Вівальді;
  • Концерт «Зима» з циклу «Пори року» А. Вівальді в сучасному аранжуванню гурту The Piano Guys;
  • Слова В. Крищенко, музика О. Осадчий пісня «Стоїть тополя»;
  • Репродукції картин І. Шишкіна «Зима», А. Куїнджі «Зима».

Хід уроку

Вхід учнів до класу під мелодію Концерту «Зима» з циклу «Пори року» Антоніо  Вівальді.

Організаційний момент. Музичне вітання.

Вчитель. Сьогодні на вас чекає зустріч з прекрасною музикою композитора епохи бароко та інструментальним аранжуванням. Разом ми пригадаємо основні групи інструментів і притаманні їм  темброві  звучання та послухаємо аранжування відомих симфонічних творів,  а також спробуємо не тільки почути а й побачити музику, й більш того ще й показати її.

Відомості про цикл «Пори року» Антоніо  Вівальді

 Вчитель. Цей композитор жив і працював майже 300 років тому. Середина XVII століття і перша половина XVIII століття. А  як називається епохальний  стиль цього періоду?

    Антоніо Вівальді родом із Венеції. Його батько був музикантом — скрипалем в оркестрі собору святого Марка. Антоніо був єдиним із шести дітей у сім'ї, хто став музикантом. Він навчався віртуозної гри на скрипці у відомих педагогів, однак став священиком і викладачем консерваторії.      

    Концерти Антоніо Вівальді стали зразком для подальших поколінь композиторів. Цикл концертів для скрипки та струнного оркестру «Пори року» — чи не найпопулярніший програмний твір італійського композитора. Вершиною художньої зображальності Вівальді є концерт «Зима», в якому напрочуд майстерно відображаються пронизлива зимова холоднеча, завивання вітру, катання на ковзанах.

Цей твір має тонкий і глибокий сенс. Диригент оркестру «Віртуози Москви» Володимир Співаков назвав його фрескою людського життя. Дійсно, людське життя можна порівняти з порами року. Весна – це народження, Літо – це юність, Осінь – це зрілість і Зима – це старість. Творіння генія завжди виходить за рамки звичайного часу. У цій музиці є те, на що душа відгукується у будь-яку епоху. Сьогодні музика Вівальді дуже популярна. Теми з пір року можна почути всюди: в телевізійній рекламі, концертах старовинної музики, на радіо.

СУЧАСНЕ АРАНЖУВАННЯ КЛАСИЧНИХ ТВОРІВ    Сьогодні інтерес до його музики не вичерпується. Антоніо Вівальді зумів відбити своєю музикою красу рідної природи. Отже, побуваємо в Італії. Закриваємо очі.  Країна ця знаходиться на півдні Європи, на двох великих островах Сицилія і Сардинія. Тут практично немає снігу, зима коротка, тепла весна, яскраве сонячне літо, щедра осінь. У Італії є Середземне море, яке відіграє важливу роль в культурному житті країни.

    Італія  – країна, багата своєю культурою, древніми пам'ятниками, красивою природою. Саме багато російських художників закінчивши Академію Витівок вирушали на стажування в Італію. Нам відомі імена російських художників, що творили в Італії свої твори, – це Сильвестр Щедрін, Карл Брюллов, Архип Куїнджі та інші. Музичні звуки і фарби дружать один з одним. Великий італійський художник епохи Відродження Леонардо да Вінчі назвав музику «сестрою» живопису. Музика дуже добре може малювати життя природи, людини. Природа музична, вона повна звуків. Потрібно уміти її слухати.

    Дотик музики пожвавлює все, музика повідомляє предметам характер і голос, народжуючи ту саму гармонію світу, яку в її звучаннях вгадували ще люди античності. Давайте, зараз ми з вами спробуємо доторкнутися до того прекрасного, що хотів показати Вівальді у своїй музиці. Ми з вами послухаємо останню частину концерту для скрипки з оркестром №4 Фа мінор під назвою «Зима». Прослухайте музику і визначте, які образи виникли у вас.

(Після закінчення звучання твору учні діляться своїми враженнями про прослухану музику).АРАНЖУВАННЯ КЛАСИЧНИХ ТВОРІВ

 

  • Якими музичними інтонаціями зображена зима?
  • Як композитор в музиці передає настрій зими?

(Музика тиха, спокійна, плавна, ніжна, добра, трохи сумна тощо)

  • Схожа вона на зиму, зображену в картинах І. Шишкіна та А. Куїнджі? (демонстрація репродукцій картин)
  • Скажіть, які кольори  переважають взимку?
  • У виконанні, якого інструменту звучить твір? (Скрипка.)

Вчитель. (Показую і розповідаю про інструмент). А. Вівальді дуже любив цей інструмент і був майстром гри на нім, тому велика частина його творів написана саме для скрипки.

Гра «Художник».

Вчитель. Діти, музика – це засіб виразності. Ви розповіли мені які емоції вона виражає. А зараз ми з вами проаналізуємо ще одну особливість, здібність музики.

    Уявіть, що кожен із вас — художник. У яких кольорах ви ба­чите цей твір?

    Музика допомагає нам в роботі. Звуки і фарби створюють різний настрій. Звуки високі асоціюються зі світлими фарбами-білі, жовті викликають у нас почуття ніжності. Звуки низькі (баси ), навпаки викликають в душі тривогу. Іноді музичні звуки з'єднуються по-різному, утворюючи різні настрої, то сумні, то ніжні.

    Коли буде звучати повторно твір, ви, будучи художниками, покажіть на папері те, про що вам розповіла музика.  Характер музики можна показати не тільки предметом, зображенням, але і кольором.

Повторне слухання.  Концерт «Зима» з циклу «Пори року» А. Вівальді.

(Перегляд та виставка дитячих робіт)

Вчитель. Діти, на минулому уроці ми з вами ознайомились з аранжуванням музичних творів.

  • Що таке аранжування?
  • Які обробки музичних творів вам запам’яталися?
  • Чи часто аранжування використовують сьогодні?
  • Назвіть основні групи музичних інструментів та охарактеризуйте притаманні їм  темброві  звучання.

Академічна музика – це тип  музики    Працюючи над обробкою музичного  твору, аранжувальник використовує той вид аранжування, який допоможе  найкраще  зберегти композиторський задум. Так, можуть змінюватися гармонія, темп, тембр, інші засоби виразності, інколи додаються  вступ, кода (завершення твору) тощо.

Знайомство  із новим поняттям

         Академічна музика – це тип  музики, що належить до писемної композиторської традиції та використовує сформовані в XVII – XIX століттях  музичної форми і жанри, інструментарій і традиції виконавства. Протиставляється  розважальний і  народній музиці.

    Термін «академічна музика» є спорідненим із терміном «класична музика».

Академічний стиль – стиль у мистецтві, що відповідає традиціям, стійким правилам та встановленим зразкам, які пройшли випробування часом.

    Мабуть, ви помічали, що після обробки твору склад  інструментів, на яких виконують композицію, може бути абсолютно іншим. Це приклад  оркестрування.

Інструментування (оркестрування) – це переведення музики з одного  інструментального складу  на інший, в якому зберігається  задум композитора. Так, вокальні твори перетворюються  в інструментальні, а сольні (наприклад, написані для фортепіано) – на оркестрові чи ансамблеві номери.

    Процес інструментування вимагає від композитора знання специфіки музичних інструментів – їхніх технічних можливостей та виконавських прийомів.

    Один із найважливіших етапів розвитку оркестрування пов'язаний із творчістю композиторів  віденської  класичної школи – І. Гайдна, В.А. Моцарта, Л. ван Бетховена. Визнаними  майстрами інструментовки були Г. Берліоз, Р. Вагнер, М. Равель, М. Римський-Корсаков, Р. Штраус, С. Прокоф’єв, Д. Шостакович та інші.

         Аранжування  академічної музикице видозмінення творів академічної класичної музики шляхом  зміни деяких засобів виразності  та  додавання  нових  фрагментів  твору.

Знайомство з творчістю  американськjuj гурту The Piano Guys.

Вчитель. Сьогодні у нас  з вами ще одна зустріч з сучасним гуртом. The Piano Guys – американська група, що Знайомство з творчістю  американськjuj гурту The Piano Guys.грає музику в різних жанрах на фортепіано і віолончелі. Джон Шмидт і Стівен Шарп Нельсон виконують музику, Пол Андерсон і Тель Стюарт займаються зйомкою і обробкою відео, Аль ван дер Бик є композитором і аранжувальником. Група стала відома завдяки своїм відео, опублікованим на YouTube, в яких учасники виконували популярні музичні твори, у тому числі музику з кінофільмів і кавери на пісні сучасних виконавців. У 2011 був випущений їх перший альбом Hits Volume 1, за яким послідували The Piano Guys в 2012 і The Piano Guys 2 в 2013 The Piano Guys виконують кавери на музику інших виконавців, класичну музику в сучасній обробці, і композиції, написані ними самими.

Перегляд відео гурту – сучасна обробка концерту «Зима» з циклу «Пори року»  А.Вівальді.

Виконання  творчого  завдання

    Порівняйте звучання класичного симфонічного оркестру та сучасного оркестрування  гурту The Piano Guys.

Аналіз музичного  твору:

  • Розкажіть про своє враження  від  прослуханого твору;
  • Яким став твір Вівальді – кращим чи гіршим?
  • Чи можна назвати класичну музику сучасною?
  • Охарактеризуйте темброву палітру та засоби музичної виразності  твору;
  • Які музичні інструменти виконували цей твір?

Фізкультхвилинка «Радісна  хвилинка  з  музикою».

Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу (за вибором вчителя)

Виконання пісні на слова В. Крищенко, музика О. Осадчого  «Стоїть тополя». Під час роботи над твором зверніть увагу на виразне й осмислене виконання тексту пісні, творче втілення її образу.

Узагальнення  вивченого матеріалу. Рефлексія.

  • Що таке аранжування академічної музики?
  • У чому особливість аранжування академічної музики?
  • Що таке оркестрування?
  • Охарактеризуйте оркестрування  А.Вівальді та сучасного гурту The Piano Guys.
  • Розкажіть про свої враження від сучасне аранжування академічної музики.

Оцінювання  активності, музично-творчої  діяльності  учнів  на  уроці.

    Підсумки уроку

Вчитель. Сьогодні ми знаємо й любимо «сонячного маестро» за його музику, що є символом краси та гармонії! Його твори торкаються струн душі кожної людини. Цінуймо ці радісні миті.  

Домашнє  завдання

         Прослухайте твори класичної музики за власним бажанням в сучасній  обробці. Спробуйте визначити, що змінилося  в новому творі.

         Приєднайтеся до проекту.

Вихід з  класу  під  звучання  Концерту «Зима» з циклу «Пори року» А. Вівальді в сучасному аранжуванню гурту The Piano Guys;

Для допитливих – виконання  музичного проекту.

МУЗИЧНИЙ ПРОЕКТ

«Хто із великих тобі подзвонив?»

Мета: створити власну колекцію мобільних ринг тонів із  музичних творів, впізнавати музичні  твори за вступом, прийняти участь у конкурсі.

Очікуваний  результат: колекція  мобільних  рингтонів.

Типологія проекту: індивідуальний, короткотривалий, творчий, музичний.

План створення  проекту:

1 етап. Обери  музичні треки (із творів відомих композиторів – шедеври, виконані оркестром або у сучасній електронній обробці), перенести їх у пам'ять телефону та обов’язково  запам’ятай назву  твору та ім’я композитора.

ІІ  етап. Влаштуй  із друзями  невеликий конкурс: вмикаючи музичні мобільні  рингтони, запитуй: «Хто із великих  тобі  подзвонив?». Кожна  впізнана  мелодія – це  один  бал.

Скільки балів  набереш ти, а скільки – твої друзі?

Використані джерела:

  1. http://www.last.fm/ru/music/Antonio+Vivaldi

  2. uk.wikipedia.org/wiki/Антоніо_Вівальді
  3. uk.wikipedia.org/wiki/Класична_музика
  4. http://podgornoe20.blogspot.com/p/blog-page_7.html

  5. http://gdzmasters.org/news/tema_12_13_suchasne_aranzhuvannja_klasichnikh_tvoriv/2015-04-12-3517

  6. www.youtube.com/watch?v=6Dakd7EIgBE
  7. https://ru.wikipedia.org/wiki/The_Piano_Guys