КОХАННЯ, … СМЕРТЬ (за трагедією В. Шекспіра «Ромео і Джульєтта») – 8 клас

Роскос Тетяна МиколаївнаРоскос Т. М.,
вчитель російської мови та світової літератури НВК «Павлиська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-ліцей імені В. О. Сухомлинського», Кіровоградська область, старший учитель

КОХАННЯ, … СМЕРТЬ (за трагедією В. Шекспіра «Ромео і Джульєтта»)

Мета уроку: допомогти учням глибше усвідомити зміст та ідейно-художні особливості трагедії; розвивати вміння характеризувати образи твору, використовуючи цитати; розвивати навички виразного читання, аналізу художнього тексту, виховувати інтерес до поетичного слова, розуміння прекрасного

Обладнання: трагедія «Ромео і Джульєтта», фрагменти фільму, портрет В. Шекспіра, телевізор, ноутбук, презентація.

Тип уроку : комбінований.

Епіграф:

КОХАННЯ, … СМЕРТЬ

Хід уроку

І. Повідомлення теми та мети.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Читання учнем на фоні музики Прологу до трагедії «Ромео і Джульєтта».
  2. Бесіда.

     

    • Чи впізнали ви, звідки ці рядки? (З трагедії «Ромео та Джульєтта».)
    • А чи любите Ви театр? Що саме в театрі вам подобається?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Усний журнал. Повідомлення учнів-літературознавців.

1 учень. Слово «театр» в перекладі з грецької – «місце для видовищ». У кінці ХVІ  на початку ХVІІ століття театральне мистецтво в Англії переживає епоху бурхливого розвитку, відроджуються традиції античного театру. У Лондоні було відкрито шість театрів. «Глобус» уважався найбільшим із них. У ньому вперше була піднята завіса в 1599 році. Театр був прикрашений великим глобусом з надписом: «Увесь світ лицедіє».

  • Як ви розумієте це висловлювання?

2 учень. Акторами могли бути тільки чоловіки; виступали майже без декорацій. Замість них використовували таблички з надписами «ліс», «поле» тощо. Усі вистави проходили під «відкритим» небом, тому що не було даху. На сцені «Глобусу» грав і Шекспір.

  1. Словникова робота.

На дошці записані слова, учні працюють над їхнім тлумаченням.

Ренесанс (Відродження) – культурна доба ХV-ХVІІ століття.

Театр – (з грецьк.) місце для видовищ; саме видовище.

Спектакль – театральна вистава.

Лицедіяти: 1) грати на сцені; 2) вдавати щось.

Драма: 1) один із трьох родів літератури, в основі якого лежить дія; 2) вид драматичних творів; 3) тяжка подія, нещастя, переживання, яке є причиною глибоких моральних страждань.

Трагедія – вид драми, в основі якої зіткнення сильних характерів, найчастіше закінчується загибеллю героїв у разі неможливості розв’язання конфлікту.

ІІІ. Основний зміст роботи на уроці.

  1. Слово вчителя.

Звернімося до трагедії «Ромео і Джульєтта». Сюжет своїми коренями італійської народної легенди.

1562 рік – Артур Брук, поема «Трагічна повість про Ромео і Джульєтту».

1567 рік – Уїльям Пойнтер – новела «Ромео і Джульєтта».

Заслуга В. Шекспіра – у глибині художнього переосмислення сюжету.

  • Що ви дізналися про історію створення трагедії? (Повідомлення учнів дослідницької групи).
  • Зверніть увагу на тему уроку, вона не закінчена. Під час роботи з текстом необхідно доповнити тему та з’ясувати, у якому співвідношенні знаходяться у творі кохання і смерть.
  1. Робота з епіграфом.

     

    • Як ви розумієте слова В. О. Сухомлинського: «Любов – це квітка, яка розпускається, і краще до неї не доторкатися?»
    • Чому педагог порівнює кохання із квіткою?
    • Яким, на вашу думку, буває кохання? (Учні висловлюють власні думки: взаємним, невзаємним, небесним, земним, справжнім; пропонують свої епіграфи:

Як надзвичайно сонце засвітило,

Все по-новому зацвіло,

Здається, мамо, зрозуміло:

До мене кохання прийшло.

Леся Українка

 

Все, все покинуть, до тебе полинуть,

Мій єдиний, мій зламаний квіте,

Все, все покинуть, з тобою загинуть,

То було б щастя, мій згублений світе.

Леся Українка

Кохання може все і все здолає.

Вільям Шекспір

ІІІ. Робота з текстом.

  1. Словникова робота.

Сикомора – дерево, родини тутових з твердою деревиною та їстівними плодами.

Королева Меб – повелителька фей, персонаж з ірландського фольклору.

Олдермен – один з вищих членів міської ради в Англії.

Фаетон – за античним міфом, син бога сонця Феба.

Василіск – казкова потвора з хвостом змії, тулубом жаби й головою півня, що вбивала своїм поглядом.

Мантуя – місто в Італії, до якого був вигнаний Ромео.

  1. Декламування прологу ученицею англійською мовою.
  2. Бесіда.

     

    • Чому трагедія починається прологом?
    • Про життя яких двох родин розповідається у творі?

за трагедією В. Шекспіра «Ромео і Джульєтта

  • Чому ворогують Монтеккі та Капулетті?
  • Які відносини склалися між їхніми дітьми?
  • Чи є надія у Ромео і Джульєтти бути разом, бути щасливими?

Ромео и Джульета

  • Поясніть цей любовний трикутник.
  • У кого з героїв кохання взаємне?
  1. Демонстрація фрагментів фільму.

Фрагмент 1. Перша зустріч Ромео і Джульєтти.

  • Що вас вразило у цій сцені? (Кохання з першого погляду.)
  • Чи відчувається в ній відмінність у вдачах героїв?
  • Хто з них налаштований більш романтично, а хто реалістичніше дивиться на життя? Чому? Думку аргументуйте.

Фрагмент 2. Характеристика Джульєтти.

  • Якою ви уявляєте Джульєтту?
  •  Чи закохана Джульєтта на початку твору?
  • Як вона реагує на слова матері стосовно Паріса?
  • Чому вона така безтурботна і така слухняна до рішення батьків? (Не закохана, їй байдуже.)
  • Чи змінюється героїня після зустрічі з Ромео? Чому?
  • Чому Ромео та Джульєтта вирішили так швидко повінчатися? Що ними керує? (Любов-пристрасть, яка примушує діяти (творити).
  • Як змінюються герої після зустрічі?
  • Що змушує Ромео втекти? Як це сприймає Джульєтта? (Мужньо. Вона одне ціле з чоловіком.)
  • Коли ще виявляється сила волі Джульєтти? (Сон у склепі.
  • В який момент найбільше виявляється рішучість Джульєтти? Чому?
  1. Характеристика образу Ромео.

     

    • Яким бачимо Ромео на початку твору?
    • Коли ми вперше зустрічаємося з Ромео? В якому він настрої? Чому?
    • Як ставляться до Ромео друзі? Батьки? Вороги? (Ромео благородний, відданий друг, з повагою ставить до старших.)
    • Коли і де Ромео зустрічається з Джульєттою? Що він робить після балу? (Він не сумує, а починає діяти.)
    • Чи закоханий Ромео у Розалінду? Чи можна назвати це коханням?
    • З якою метою він йде на маскарад?
    • Чи змінюються погляди героя на кохання протягом твору?
  2. Робота у друкованому зошиті.

Завдання 1. «Знайди відповідність».

  • Розташуйте репліки героя у відповідності до розвитку дії.

Роскос урок 8 клас

Висновок. Шекспір зображує своїх улюблених героїв у динаміці. Вони проходять шлях від юності до зрілості за кілька днів.

Завдання 2. Заповніть таблицю.

Джульєтта

До знайомства з Ромео

Після знайомства з Ромео

не закохана

закохана

молоденька дівчина

енергійна

наївна

мудра

безтурботна

активна жінка

 

Ромео

До зустрічі з Джульєттою

Після знайомства з Джульєттою

мрійник

мужній

меланхолік

відданий

 

  1. Характеристика образу Паріса.

     

    • Чого прагне Паріс?
    • Як ви гадаєте, чи щирі його почуття до Джульєтти?
  2. Перегляд кадрів фільму. Смерть Ромео та Джульєтти.

     

    • Чому гинуть герої? Хто винен у їхній смерті?
    • Чим відрізняється кінцівка твору та кінцівка фільму? Думку аргументуйте.
  3. Робота у друкованому зошиті.

Завдання 3. Робота над композицією твору.

«Знайди відповідність».

Учні заповнюють квітку та обґрунтовують.

  • Що називають композицією твору?
  • Назвіть композиційні елементи драматичного твору.
  • Проаналізуйте трагедію у відповідності до її композиції.
  • Чи є в ній всі розглянуті композиційні елементи?

КОХАННЯ, … СМЕРТЬ (за трагедією В. Шекспіра «Ромео і Джульєтта») - 8 клас

Пролог передує основній дії твору.

Експозиція – де і коли відбувається дія, розповідь про головних героїв, їхні плани.

Зав’язка – рішення Ромео піти на вечірку.

Розвиток дії – несподівана закоханість героїв.

Кульмінація – епізод, коли Джульєтта погоджується на план брата Лоренцо.

Розв’язка – подвійна смерть героїв.

Кінцівка – примирення двох родин.

  1. Виявлення міжпредметних зв’язків твору.

Трагедія «Ромео і Джульєтта» популярна і в наш час.

  1. Повідомлення «Цікаве про трагедію».

Розповідь про балет С. Прокофєва «Ромео і Джульєтта».

  1. Прослуховування пісні та перегляд кліпу «Королі нічної Верони».

IV. Підбиття підсумків уроку.

  • Чому трагедія закінчується смертю героїв?
  • Яке відчуття у вас залишилося після прочитання трагедії? (Сум («Сумніших оповідей не знайдете. Ніж про любов Ромео і Джульєтти».))
  • Герої гинуть. Чому ж у любові «усеперемагаючий голос»? (Примирення родин Монтеккі та Капулетті.
  • Чим є «усеперемагаючий голос» для Ромео і Джульєтти? (Смерть за мить любові. Та в ній все життя; жадоба життя є неможливістю жити у світі постійної ворожнечі.)
  • Чому ж останній акорд все ж таки печальний? (Людина діяльна не може відмовитися від щастя земного, реального; звідси трагізм не тільки Ромео та Джульєтти, а й усього світу, в якому живе драматург.)
  • Повернімося до теми уроку: хто ж і що отримує перемогу: кохання чи смерть? Аргументуйте свою думку.
  • Кохання перемагає смерть. Тож допишіть тему урока.
  • Як ви думаєте, чому В. Шекспір закінчує трагедію смертю героїв?
  • Що стало головною причиною трагічної загибелі Ромео і Джульєтти?

Що дає зрозуміти смерть героїв?

Висновок. Хоча головні герої гинуть, та все ж фінал називають світлим? У чому ж оптимізм трагедії? Ромео та Джульєтта здатні на глибокі і чисті почуття, цінують любов більше, ніж власне життя.

V. Домашнє завдання:

  1. Напишіть лист В. Шекспіру, в якому поділіться своїми враженнями від трагедії.
  2. Доберіть твори українських авторів, у яких трапляється подібний сюжет.
  3. Порівняйте героїв трагедії В. Шекспіра із героями творів світової літератури.