ЛЮДИ І ЗВІРІ, МИ ДІТИ ОДНІЄЇ МАТЕРІ ПРИРОДИ…(Урок для 5 класу)

Узлова Тетяна Юріївна 
  Узлова Тетяна Юріївна,
  вчитель вищої категорії, 
  Олександрійського загальноосвітнього
  навчального закладу І-ІІІ ступенів № 10,
  Кіровоградської області

ЛЮДИ І ЗВІРІ, МИ ДІТИ ОДНІЄЇ МАТЕРІ ПРИРОДИ…
(за творами Ернеста Сетон-Томпсона «Лобо» і Миколи Вінграновського «Сіроманець»)
(Урок для 5 класу)

Мета: ознайомити з творчістю Е. Сетон-Томпсона і М. Вінграновського на прикладах творів «Лобо» і «Сіроманець»; навчати учнів застосовувати елементи аналізу прозових творів на основі порівняння та зіставлення; розвивати навички і вміння доводити свою точку зору, добираючи потрібні аргументи; сприяти вихованню поваги та любові до природи, бережливого ставлення до тварин.
Обладнання: тексти творів «Лобо» та «Сіроманець», картини Е. Сетона-Томпсона «Сплячий вовк» та «Погоня».

Епіграф: Кожна тварина є дорогоцінний спадок природи, котрий ми не маємо права знищувати без потреби.
                                                                                                                                                                  Ернест Сетон-Томпсон

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.
1. Уведення учнів у тему уроку.

Шановні діти, переді мною лист невідомого автора. У ньому написане лише одне речення. Ось послухайте…

2018-05-07_112202

  Я маю припущення, що автор цього листа Ернест Сетон-Томпсон, тому що він часто використовував такий дивний підпис, саме слід вовка. Індійці, його близькі друзі, називали його Чорний Вовк.
2. Бесіда.
– Як ви гадаєте, чому Ернест Сетон-Томпсон використовував саме слід вовка?
– Яким є вовк у природі? Що ви можете сказати про цього звіра?
– Чому автор отримав таке прізвисько?

3. Слово вчителя.
  
Зміст цього листа і стане темою нашого сьогоднішнього уроку.
  Доволі часто люди думають про тварин як про істот, які не вміють відчувати, переживати, уважають, що брати наші менші не здатні проявляти турботу і піклування, самопожертву.
  Вовка природа створила хижаком, тому він за покликом долі змушений полювати на здобич, убивати інших тварин, але є багато доказів і фактів, що вовки дуже рідко нападають на людей. Учені це пояснюють тим, що людина має багато «штучних» запахів, а вони бридкі, різкі для хижака, тому він боїться людину набагато більше, ніж вона його.

4. Робота з епіграфом уроку.

– Що мав на увазі автор епіграфу, коли стверджував, що тварина – дорогоцінний спадок природи?
– Чому, на вашу думку, людина не має права вбивати тварину?
– Яке значення несуть в собі слова «без потреби»?
– Кому з героїв обох оповідань могли б належати такі слова? Чому?

5. Проблемне питання.
– Чи може існувати людина без природи?
Відповідь на це питання ми отримаємо в кінці сьогоднішнього уроку.

ІІ. Сприймання і засвоєння нового матеріалу.
1. Словникова робота.

Розкрити значення кличок вовків Сіроманець і Лобо.
Сіроманець – 1) сталий епітет до слова вовк (Словник української мови / Упор. з дод. влас. матеріалу Б. Грінченко: в 4-х т.: Вид-во Академії наук Української РСР, 1958. – Том 4. – С. 128.); 2) сірий, той хто ходить манівцями (обхідними шляхами); той хто потерпає.
Лобо – 1)  іспанське або португальське ім’я, що в перекладі означає «вовк»; 2) (етнографічний термін) – одна із назв нащадків від спільного шлюбу індійців і негрів, використовується найчастіше на території Мексики.
Висновки. Отже, і Сіроманець, і Лобо мають цілковито «вовчі» імена, що підкреслюють і виражають їхню суть.

2. Створення порівняльної таблиці.

Таблиця 1

 Аналіз образів Сіроманця і Лобо

Основні характеритики

Сіроманець

Лобо

Місце персонажу в системі образів твору

Головний герой

Головний герой

Місце події

Вночі прийшла осінь…

… дорога лежала за ним, що аж за Одесою і за Єгиптом виднілася кожна бадилина

 

Большая, населенная скотоводами область в северной части Новой Мексики называется Куррумпо. Это страна богатых пастбищ, огромных стад, страна потоков с чистой, прозрачной водой, впадающих в реку Куррумпо, по имени которой названа вся эта местность

Зовнішній вигляд (портретна характеристика)

Звали його Сіроманцем, і він був найстарішим вовком в світі. Все своє Сіроманче життя він водив зграю. Молоді вовки з лісів і яруг мріяли пройти у нього бойову вовчу стратегію і тактику. Він снився молодим вовчицям. Не один кінь з передсмертним кривавим хрипом падав на траву чи на сніг од зубів Сіроманця.

Тепер, на старість, вовк осліп. Бурхлива темнота зацарювала в його очах. Один лише нюх водив його по світу, і кашляти вже почав, і снився йому щоночі єдиний сон: срібні очі постріляних вовченят, постріляні вовчиці з білими зубами…

Старый Лобо был гигантским вожаком стаи серых волков, опустошавших долину Куррумпо в течение долгих лет.

Старый Лобо был великаном среди других волков, и хитрость его и сила соответствовали его росту. Его ночной вой был хорошо известен всем местным жителям. Выл он громче всех других волков

Оточення вовків

Все своє Сіроманче життя він водив зграю.

…снився йому щоночі єдиний сон: срібні очі постріляних вовченят, постріляні вовчиці з білими зубами…

Стая Лобо была невелика.

Но, может быть, Лобо имел их лишь столько, сколько ему хотелось иметь; возможно даже, что его свирепый нрав препятствовал увеличению стаи. Несомненно одно, что в последние годы жизни Лобо его стая состояла всего лишь из пяти волков, однако каждый из них пользовался известностью и отличался огромными размерами. Один из них, помощник Лобо, был настоящим гигантом. Но даже он далеко уступал Лобо в силе и проворстве

Відносини з людьми

Зжери мене, як ти з’їв мою козу Восьмого березня! Я перебив твою зграю і вовченят перебив, я! (З Чепіжним).

…перед Сашком стояв вовк. Сіроманець. Сашко задерев’янів. Сіроманець тим часом обнюхав його з ніг до голови, лизнув по куртці ґудзика і ліг на листя. Сашко потроху відоропів, проийшов до тями і сам сів навпочіпки біля Сіроманця.

Вовк потягнувся до нього мордою і ще раз лизнув Сашкове коліно.

Він сидів і терпляче чекав, доки Андрійко Лях покатається на лижах зі своїми однокласниками.

Льотчики видовбали ломами у мерзлій землі Сіроманцеві яму під лісосмугою, вкрили її соняшниками, і він став там жити, аби не нюхати бензину в гаражі…

Вовк поклав Андрійка на сніг і почав рити у снігу яму. Вирив яму, зсунув туди Андрійка і сам ліг біля нього. Сніг і вітер засипали їх швидко, охоче.

– У ямі тепло, – прошепотів вовкові Андрійко. – Аби нам до ранку не замерзнути, а там уже якось доберемося. (Із льотчиками та Андрійком)

За голову Лобо была назначена огромная премия. Его пробовали отравить, но он всегда угадывал присутствие отравы и избегал её. Одного он только боялся –  огнестрельного оружия. Зная, что все жители этой области носят ружья с собой, Лобо никогда не нападал на человека и старался не встречаться с ним

 

 

Характеристика діяльності й основних життєвих поривань

 

 

Авторське ставлення до персонажа

 

 

Потрапляння в пастку

 

 

Кінцівка твору

 

 

Примітка. Учні самостійно заповнюють таблицю.

3. Складання характеристик вовків.
2018-05-07_145909

4. Порівняльна характеристика вовків за допомогою рис. 3.

Визначити спільні та відмінні риси характерів хижаків, підтвердити їх цитатами з тексту.

2018-05-07_150159

5. Культорологічний аналіз.
 – Розгляньте картини  Е. Сетон-Томпсона. Яка картина, на вашу думку, більш відповідає образу Сіроманця, а яка – образу Лобо?
 – Чому? Думку аргументуйте.

2018-05-07_151328

Ця картина у 1890-х роках зайняла почесне місце на виставці студентів.
2018-05-07_151519

  Картина «Гонитва» була написана майстром під час повернення на батьківщину (1895). Вона сподобалася майбутньому президенту Сполучених Штатів Теодору Рузвельту, що він попросив зняти для нього копію центральної частини полотна із зображенням вовка-вожака.

6. Бесіда за запитаннями.

 – Порівняйте, який сенс життя мав кожен із вовків?
 – Чому їх першим ворогом була людина?
 – Опишіть ворога Лобо і Сіроманця?
 – Чому мисливцям важко було впоратися з хижаками?
 – Як кожен із них обирав здобич?
 – Чи можна вважати вовка першим ворогом людини?
 – Які існують легенди, міфи, повір’я про вовків?

7. Розповідь учня дослідницької групи.

Слов’янська міфологія

  У слов’янській міфології люди, які мали здатність перетворюватися на вовків, були вовкулаки. За народними віруваннями чаклуни могли перетворити на вовків цілі весільні процесії. Головною ознакою вовкулака (у південних слов’ян) є помітна від народження вовча шерсть на голові. Уважалося, що вовкулака ставав упирем і тому після смерті рот йому затискали монетою. У різних слов’янських народів здатністю перетворюватися на вовків наділялися епічні герої – давньоруський Всеслав (князь Полоцький, ХІ ст.), сербський Змій Вогняний вовк та інші. Це свідчить про існування загальнослов’янського героя-вовка. Загальним для слов’ян також було уявлення про те, що вовки з’їдали сонце або місяць під час затемнень.

8. Бесіда за запитаннями (продовження).
 
- 
Чим провинилися вовки перед людьми?
 – На чиєму боці ваші читацькі симпатії – на боці мисливця чи вовка? Думку аргументуйте.
 - На основі прочитаних оповідань, чи можемо стверджувати, що вовки дійсно вміють кохати і дружити?
 – Говорять, що деякі люди в житті поводяться як тварини? Чому існує таке твердження?
 - Чи може існувати природа без хижаків? Поясніть.

ІІІ. Підсумок уроку.
1. Проблемне питання.

Дайте відповідь на питання: Чи може існувати людина без природи?

2. Звернення до епіграфа.

 – Повернімося до епіграфа. Чому, на переконання Е. Сетон-Томпсона «Кожна тварина є дорогоцінний спадок природи, котрий ми не маємо права знищувати без потреби?».
 – Чи погоджуєтеся ви з думкою про те, що хижаки мають право на існування? Чому?
 – Чому так важливо зберегти цей спадок?

3. Поетична сторінка.

ПІСНЯ СІРОМАНЦЯ

Познайомився з лісом, травою, грозою,
І на лапах моїх доцвітає весна.
Походив по снігах, понапився водою,
Понаслухав рушниць – їм немає числа.
Вийшла з дому зоря й піднімає вітрило,
Степ з лиманом лягли – ждуть вітрило зорі…
З-поза хмари на вечір дощем засвітило –
То вже я народився при дубовій корі…
Познайомились дні, день за днем за собою,
Невелике життя засміялось і – вже…
І тече далина, як ріка за сосною,
І в Сашковому зошиті in a neige…*

Микола Вінграновський

Сніг іде (франц.)

ІV. Оцінювання результатів роботи.
2018-05-07_153551

V. Домашнє завдання.

Дайте обґрунтовану відповідь на питання «Яким має бути моральний кодекс людини?».