МАРІЯ ПАРР «ВАФЕЛЬНЕ СЕРЦЕ»

МАРІЯ ПАРР «ВАФЕЛЬНЕ СЕРЦЕ»   Вороніна​ Світлана Федорівна,
   вчитель зарубіжної літератури,
   ЗНЗ І-ІІІ ступенів № 15
   м. Олександрії Кіровоградської області

МАРІЯ ПАРР «ВАФЕЛЬНЕ СЕРЦЕ»
Урок позакласного читання, 8 клас

 

Мета: ознайомити учнів із творчістю М. Парр;  формувати вміння мислити, самостійно робити висновки; сприяти виховуванню уважного читача, здатного вбирати в себе інтелектуальний, естетичний, морально-етичний досвід людства, відображений у творі; вихованню кращі моральні якості.

Тип уроку: урок позакласного читання.

Очікувані результати: учні розповідають основні сюжетні лінії повісті, характеризують головних героїв.

Епіграфи:

Прагнення робити добро іншому є засобом подолання життєвих негараздів.
                                                                                                                    О. Генрі

Найбільш яскраві спалахи радості у нас, зазвичай, виникають від несподіваної іскри.
                                                                                                                   Семуель Джонс

Без благородства та доброти всі старання й надії не мають сенсу.
                                                                                                                 Народна мудрість

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Вступне слово вчителя.
    Чи знаєте ви, що наше майбутнє залежить від наших вчинків, від того, як ми живемо зараз? Ми повинні творити добро, бо добрі справи повертаються до нас добром, погані – злом. Найменша добра справа може врятувати людину, Щоб переконатися в цьому, давайте проаналізуємо повість Марії Парр «Вафельне серце».
  1. Робота з епіграфами.
    Учитель звертає увагу учнів на епіграфи, просить визначити ключові слова, пояснити власне розуміння епіграфів.

ІІ. Формування нових знань і умінь.

  1. Перевірка випереджувального домашнього завдання. Стисла інформація про норвезьку письменницю Марію Парр.
    Марія Парр (18 січня 1981 р., хутір Фіско, Норвегія). Дебютувала в літературі 2005 року книжкою «Вафельне серце» Письменниця встигла зацікавити читача своїм умінням проникати в найпотаємніші схованки дитячого серця, торкатися низки проблем, властивих дитячим переживанням у сучасному повсякденні. Самотність і дружба, втрати і знахідки свідчать про її надзвичайно глибоке розуміння дитячої душі й повагу до насправді тонкого, вразливого дитячого світу.
    Марія Парр пише новою норвезькою мовою.
     
  2. Повідомлення про Норвегію учня дослідницької групи.
    Це холодна скандинавська країна. Клімат дуже суворий, зими сніжні. Норвегія – загадкова і дивовижна країна, одна з найкрасивіших і казкових у світі. Більшу частину року тут все в снігу і льоду. Вона розташувалася уздовж західного узбережжя Скандинавського півострова. Це найпівнічніша країна Європи. Вона приваблює гостинністю й увагою місцевих жителів. Рівень життя в Норвегії вважається одним з найвищих у світі. Усе, що роблять норвежці, вирізняється високою якістю.
     
  3. З’ясування первинного рівня сприймання твору.
  • Яке враження  справила на вас ця книга?
  • На що ви очікували, прочитавши назву твору?
  • Чи справдилися ваші сподівання? У чому?
  • Про що ця книжка?
  • Чи э національність у дитинства?
  • Чи ділилися ви враженнями від прочитання з батьками, із однокласниками, друзями за межами школи?
  • Що саме ви обговорювали?
  • Чим ця книжка вас зачепила?
  • Чи знайшли ви у ній відповіді на запитання, що хвилюють вас особисто?
  • Наскільки зрозумілим для вас стилем написано книжку?
  • Чи були фрагменти, які вам хотілося пропустити? Чому?
  • Чи є у вас запитання за текстом, на які ви хотіли б отримати відповіді?
  1. Робота з текстом повісті. Бесіда.
  • Чому героєві-оповідачеві повісті Марії Парр «Вафельне серце» Теобальту Родрику Даніельсену Іттергарду або просто Трілле, стало сумно? (Не гостювала тітка – бабуня, ніхто не сидів на її місці за столом, ніхто не розгладжував і не згортав папери із-під різдвяних подарунків і не казав, що не гарно викидати такий красивий папір.)
  • Чому розділ «Найсумніший день у моєму житті» психологічно й емоційно напружений? (Тому, що хлопчик дізнається про від’їзд свого кращого друга Лени і страшенно сумує, не може ніяк зарадити собі, бо він не був готовим до такої події, так як Лена не повідомила його про зміни у своєму житті. Тому це стало, як обухом по голові для хлопчика.)
  • Які випробування випали на долю хлопця? (Трілле відтепер ні з ким ходити до школи, ні з ким гратися, сидіти біля вікна. Лена поїхала до міста закінчувати художню школу, а йому світ не милий. Кому виллєш душу? Кому розкажеш про свої переживання? З ким поділишся?)
  • Хто прийшов на допомогу Трілле? (Найкращим товариством у житті був тепер дідусь. Він усе розумів і ні до чого не присікувався.)
  • Згадайте твори сучасних авторів, де образ дідуся є одним із головних? (Це такі твори, як «35 кіло надії» А. Гавальди, «Буба: мертвий сезон» Б. Космовської, «Чарлі і шоколадна фабрика» Р. Дала, «Коли відпочивають янголи» М. Аромштам. Саме дідусь підставляє своє надійне плече, підтримує свого нащадка, розвиває здібності і вміння, ділиться мудрістю, завжди поруч, завжди вірить в дитину, клопочеться, бо батькам же ніколи!)
  • Про що це свідчить? (Про вічну проблему стосунків батьків і дітей, про зайнятість і непорозуміння між поколіннями. Батьки не бачать численних підліткових проблем. Більшість батьків забуває, що «всі ми родом з дитинства». Діти відчувають себе зайвими, покинутими і часто у відповідь влаштовують рідним батькам справжнє пекло. Тому на допомогу приходить представник старшого покоління – дідусь.)
  • Який дідусь у творі Марії Парр? (Дідусь – рятівник, казковий дідусь, бо він все може.)
  • Що турбує читача, які проблеми порушені автором? (Є привід задуматися над сімейними цінностями. Які вони у кожного з нас?)
  • Яку сім᾿ю зображує Марія Парр? (Типову, у ній є свої проблеми і свої радощі. Є місце для розвитку таланту дитини, для дружби і теплоти, неймовірних веселощів і ігор серед снігів!)
  • Чи справиться герой зі смутком? (Звичайно! І допоможе йому в цьому не тільки дідусь а й сама Лена, яка повернеться, щоб і далі гратися з Тріллі і весело проводити час. Діти звернуть свій погляд на чоловіка похилого віку і на стару коняку, для якої вони захочуть організувати притулок. Яке милосердя з боку дітей. Герої рятують коней з пожежі, Лена рятує Трілле, дідусь – Лену.)
  • Про що дізнався Трілле? (Він для Лени – найкращий друг. Вона і гадки не мала, яким щасливим щойно зробила хлопця. А що для щастя потрібно, окрім відчуття, що тебе люблять, що ти потрібен тому, хто потрібен тобі!)
  • Як діти піклуються про дідуся? (Дідусь втратив найдорожчу людину – бабуню, яка смачно готувала. Діти зробили сюрприз, спекли для дідуся «Вафельне серце», тому він задоволено хитав головою і розмовляв лагідним голосом.)

Висновок. Вафельне серце, яке було спечене для близької і дорогої людини від щирого і люблячого серця, підводить читача до головного: турбота про іншого – справжнє благо! Навіть дитячі ігри відходять на другий план. Як бачимо, у дитячому світі є місце дорослим проблемам і вчинкам! Суть повісті – думати про інших і дарувати їм свою ЛЮБОВ.

ІІІ. Підсумки уроку.

  1. Оцінка діяльності учнів на уроці.
     
  2. Гра «Велике серце доброти».
    На сердечках учні записують ті риси характеру, які необхідні, щоб стати справжньою людиною. Щоб здолати шлях до істини та добра, людина має бути доброю, справедливою, чесною, люблячою, працьовитою, благородною, товариською, милосердною, вірною, сильною духом, здатною прийти на допомогу, віруючою, сміливою, здатною на самопожертву, рішучою, врівноваженою, зібраною, упевненою в собі, наполегливою, щасливою, радісною, здоровою.

Учні озвучують свої записи, закріплюють на великому сердечку на дошці.

  1. Заключне слово вчителя.
    Діти, з ваших маленьких сердечок виросло велике багряне тепле серце. Якщо ви залишите собі кращі людські якості, то світ стане добрішим, кращим.
  2. Інформаційний паспорт до уроку (тактична викладка матеріалів).
    «Запитання за почутим».
    (розвиток комунікативних умінь).
  • Чи маєте ви такого друга чи сусіда або сусідку, як Лена?
  • Чи відбувається щось цікаве у вашому житті?
  • Що для вас є цікавим? Наведіть приклади.
  • Які дні вам подобаються більше – звичайні чи незвичайні? Чому? Обґрунтуйте відповідь.
  • Назвіть свої улюблені страви Хто їх вам готує?
  • Як часто ви сердитися на друзів, рідних і близьких, самого себе?
  • Чи вмієте миритися?
  • Скільки часу вам потрібно на примирення?
  1. «Проблемні питання» (є основою уроку і на які потрібно дати відповідь у кінці уроку).
  2. Розвиток критичного мислення, уміння давати обґрунтовані відповіді.
  • Чи вмієте ви організовувати своє дозвілля?
  • Чи є у вас справжній друг? Що він для вас важить?
  • А що для вашого серця родина?
  1. «Ключові запитання і завдання».
  • Якими постали перед вами головні герої повісті – Лена і Трілле?
  • Опишіть родини, у яких ростуть дев’ятирічні бешкетники.
  • Що, на вашу думку, пов’язує Лену і Трілле? Доведіть думку прикладами з тексту.
  • Які проблеми порушує автор у повісті?
  • Які з них для вас особисто є близькими і зрозумілими?
  • Назвіть найважливіші цінності для наших героїв?
  • Чим книжка норвезької письменниці зацікавила, зворушила вас?

ІV. Домашнє завдання.
Подумайте над цінностями, якими мають бути наділені люди. Напишіть стислу розповідь «Цінності мого життя».