НІКНЕЙМИ – ВІРТУАЛЬНІ АНТРОПОНІМИ

Білявська Лариса Віталіївна

Білявська Лариса Віталіївна
учитель української мови та літератури
Новоукраїнського навчально-виховного комплексу
“Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
з поглибленим вивченням англійської мови- гімназія №7”
Новоукраїнської районної ради
Кіровоградської області

 

ОІН - АВАТАРКА-2Очеретяна Марія Олександрівна
учениця 10 класу,
Новоукраїнського навчально-виховного комплексу
“Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
з поглибленим вивченням англійської мови- гімназія №7”
Новоукраїнської районної ради
Кіровоградської області,
член наукового товариства «Інтелект»

НІКНЕЙМИ – ВІРТУАЛЬНІ АНТРОПОНІМИ

Анотація. У статті визначено поняття нік у мовознавстві. Розглянуто основні джерела і шляхи створення ніків. Досліджено ступінь поширення ніків серед молоді. Виявлено вплив на використання ніків віку і року занять людей.

Віртуальне спілкування сьогодні варто сприймати як невід’ємну частину життя. Форум – це не­справжній світ і водночас нова спільнота. Користувачі мають власний імідж, стиль, образ, по­слуговуються своєрідною мовою. Людина інформацій­ного суспільства не хоче відкривати мережі своє ім’я. Анонімність тут має кілька причин, але основна – це свобода у висловлюваннях. У віртуальних іменах відбито реалії сучасності. Психологія мережевого антропоніма передбачає вибір ніку, за яким людина ховається, як за маскою. Буває, що її справжнє обличчя приростає до цієї маски і вона стає виконавцем обраної ролі не тільки на форумах. Таке ім’я задає стиль. Нікнейми передають інтереси користувача електронних систем спілкування, часом указують на його ототожнення з певним уже відомим образом: масової культури (мистецької чи політичної), алюзії підкреслюють певні особливі риси характеру наратора. Використовуються і трансформують­ся стереотипи масової свідомості, обігрується форма написання та звучання слова.

Метою наукової роботи є дослідження нікнеймів як віртуальних антропонімів.

Для здійснення поставленої мети було реалізовано такі завдання:
1) виявити основні ознаки нікнеймів;
2) розглянути основні джерела і шляхи створення ніків;
3) дослідити ступінь поширення ніків серед молоді;
4) виявити, чи впливає на використання ніків вік і рід занять людей.

Обєктом дослідження виступають віртуальні імена, які використовують у соціальних мережах.

Предметом дослідження є особливості функціонування нікнеймів в електронних системах спілкування.

Практична цінність наукової роботи полягає в тому, що результати можуть бути використанні при подальшому дослідженні теми.

Тема є актуальною, адже вона відображає недостатність вивчення цього явища, що відбувається на сучасному етапі, неповну  визначеність, зрозумілість багатьох ключових понять, значень нікнеймів.

Нік, нікнейм (від англ. nick, nickname  – прізвисько, анонім) – особисте, переважно, вигадане, ім’я, яким називають себе користувачі інтернету в різноманітних чатах, форумах, месенджерах, а також у Вікіпедії, на сайтах та вікі-сайтах [4]. Нікнейми зазвичай набагато цікавіші за звичні імена, вони є показниками характеру людини, з якою ви спілкуєтеся.

Частково ніки уже досліджувалися у вітчизняній лінгвістиці [3]. Однак вони ще мало вивчені. Ця робота є спробою проаналізувати особливості, значення ніків та умовно їх класифікувати.

 Матеріалом дослідження послугували  220 ніків, вибраних у системі мережі Інтернет, зафіксованих при  проведенні опитування учнів, батьків, учителів.

Нік, на відміну від справжнього імені, обирається самою людиною, адже за його допомогою ми створюємо власну особистість у відповідності до того образу власного «Я», який ми намагаємося, але не можемо реалізувати в реальному житті [2]. Для Інтернету характерним є свобода та анонімність спілкування, але ця ж таки анонімність приводить до необхідності виділятися з-поміж інших для правильної ідентифікації. Тому нік – це своєрідна самопрезентація Інтернет-спільноті з метою правильної ідентифікації себе на фоні натовпу та привернення уваги до власної особистості [1].

Нікнейми вигадуються для форумів, ICQ та чатів електронної пошти, Онлайн-ігор. На форуми та чати припадає найбільше цікавих ніків. Переважна більшість написана латинськими літерами. Це зручно для міжнародних форумів. Винятки оригінальності становлять усім відомі: masha, dasha, kicya, Alex. Серед креативних і цікавих можна відначити такі: Shtyk, Reduska, kovbasyurnyk, Vitamin, Grab4uk, Picasso. Кирилицею ніків менше, але вони дуже вдалі і веселі: Сміх для всіх, Нехай завжди світить сонце, Бамбуча.

Для електоронної пошти щось нове придумують не часто. Це може бути або улюблений нік на форумі, або прізвише, ім’я, по батькові. 
Псевдоніми або ніки – це перший крок до початку нового життя в «сітях» Інтернету. Нік може злякати,  розсмішити, сказати про людину більше, ніж те, що написано нею. Люди, яким важко знайти себе в нашому цивілізованому і надзвичайно жорстокому світі, знаходять єдину відраду в Інтернеті. Тут кожен «сам собі режисер».Такі люди приділяють ніку особливу увагу. Завжди є люди, яким байдуже. Вони придумують нік за 5 хв. І в будь-який час змінять його, коли «прийде час». Інколи люди, крім своїх справжніх імен, роблять ніком прізвиська, які придумали їм в дворі чи в школі. За таким ніком дуже легко знайти старих знайомих у мережі.

Ось як коментують свої нікнейми користувачі сайту.

KYS. Мій нікнейм – це ініціали. Моє ім’я, прізвище і побатькові, але на англійській мові. Всепросто!
DarkAngel. Щодо могоніку: DarkAngel – ТемнийЯнгол. 
Пояснення: я не знаю чому саме такий нік. Можливо, через характер, інтереси, у деякій мірі через музику…  але це тільки можливо. А втім, незнаю… так мені подобається.
Polaris. Мій нік Polaris – з латині назва Полярної зорі.
Сruiz. Чесно кажучи, я навіть не знаю, чому саме придумав такий нік – cruiz. Просто якось спало на голову. Просто три перших букви ніку – це три перших букви мого прізвища. І ще я мрію поїхати на кругосвітній круїз. 

Ніки дуже зручно використовувати вмережі, бо, наприклад, просто Ань, Наталок, Ір, Саш та всіляких Славків (В’яче-, Яро-, Миро-, Любо-, Мсти-, Все-, Влади- і т.д.) – багато, а ти такий один. І якщо тихочеш бути справді особистістю в Інтернеті, аби тебе впізнавали просто за ніком, – треба трішечки подумати. Іноді нік обирають одноразово або спеціально під якийсь сайт, а для іншого сайту просто придумують інший. Іноді нік – це дійсно друге ім’я, більш звичне для тебе, аніж справжнє. 
Чому і як люди вибирають собі нік?
Нік – твоє власне ім’я. 

Наприклад, Alyosha  –  наша героїня на Євробаченні  2010. Вона чесно сказала, що її нік – це її дитяче сімейне прізвисько, ніжне ім’я, яким її називали вдома.

Можна скласти собі нік із твого імені та прізвища. Наприклад, ти – Іра Петриненко. Варіанти: IraPetra або просто Petra. До речі, таке ім’я справді існує в Болгарії, це жіноча форма імені Петр. У нас таке жіноче ім’я не розповсюджене, тож є багато шансів на унікальність.Можна використати у ніку свій рік або день народження. Наприклад, ти та сама Іра Петриненко, день народження в  тебе 5 травня. IP0505 у різних варіаціях: Irynka0505. Є також варіант прочитати своє ім’я навиворіт: Iryna – Anyri. Красиво та стильно.

Нік відображає твій внутрішній світ.
Ти    весела і безтурботна? – Bezturbotna@class.ua.
Можна використовувати твої музичні пристрасті – Rocker, HipHop, Tango, Latina.
Твій улюблений камінь – Diamant, Sapfir, Brilli@ntik.
Твій улюблений напій – BlackTee, Coffee, Capuccino.
Твій улюблений фрукт або овоч! – RedApple, kiwi, Chili.

Смішні ніки.
Для створення ніків можна використовувати подвійні нікнейми. Наприклад: little_elf, red_snake, гратись із регістром літер (комбінувати великі та маленькі літери). Отже, твій нік може повністю відображати тебе, а може бути просто набором літер та цифр. 

Ми провели соціальне опитування для дослідження питання: «Чи використовують нікнейми наші друзі в соціальній мережі «В контакті»? В опитуванні брали участь 20 осіб. При його проведенні було запропоновано дати відповіді на запитання:

1) як ви розумієте поняття нікнейм;

2) чи користувались ви нікнеймом;

3) як ви вважаєте  нікнейм – це позитивне явище чи ні;

4) чому ви використовуєте  нікнеймами;

5) чи знаєте ви, що означає ваш нік;

6) наведіть приклади вживаних вами нікнеймів.

Результати опитування.

 1. Як ви розумієте поняття нікнейм?
 • Я вважаю, що це віртуальне ім’я – 10 осіб (50%);
 • я вважаю, що цей вираз приховує справжнє ім’я – 7 осіб (35%);
 • я не знаю, що це означає – 3 особи (15%).

2. Чи користувалися ви нікнеймом?

 • Так – 14 осіб (70%);
 • ні – 6 осіб (30%).

3. Як ви вважаєте, нікнейм – це позитивне явище?

 • Так – 15 осіб (75%);
 • ні – 5 осіб (25%).

4. Чому ви використовуєте нікнейми ?

 • Модно та сучасно – 6 осіб (30%);
 • прикольно та таємно – 6 осіб (30%);
 • я не використовую ніки  – 6 осіб (30%);
 • не відповіли – 2 особи (10%).

5. Ви знаєте, що означає ваш нік?

 • Так – 4 особи (20%);
 • ні – 10 осіб (50%);
 • я не використовую нікнейми – 6 осіб (30%).

6. Наведіть приклади вживаних вами нікнеймів.

 • Позитивчик, Оптиміст,  Веселун, Кішечка, Мурочка, Тигреня, Коник,

Самотній(я), Вовчиця.

Також ми провели опитування «Чи впливає на використання ніків вік і рід занять людей».
В опитуванні брали участь три групи осіб:

1) учні 7-10 класів (60 осіб);
2) учителі школи (20 осіб);
3) батьки учнів 8 класу (14 осіб).

Таким чином, усього було опитано 94 особи.

При проведенні опитування було запропоновано дати відповіді на наступні питання.

1. Як ви розумієте поняття нікнейм?

2. Чи користувались ви нікнеймом?

3. Як ви вважаєте: нікнейм – це позитивне явище чи ні?

4. Чому ви використовуєте нікнейми?

5. Чи вважаєте ви, що користувачеві ніком, можна висловлюватись нецензурно, писати з помилками, робити нечесні вчинки, тобто робити, як зручно, але таємно, – все рівно ім’я не постраждає?

6. Наведіть приклади вживаних вами нікнеймів.

 Результати опитування:

1. Як ви розумієте поняття нікнейм?

Учні:  віртуальне імя;

учителі: псевдонім користувачів мережі Інтернет;

батьки: несправжнє імя – псевдо найменування.

2. Чи користувалися ви нікнеймом?

Учні: так – 50 осіб (83%), ні –10 осіб (17 %);

учителі: так – 10 осіб (50%), ні – 10 осіб (50%);

батьки: так – 7 осіб (50%), ні – 7 осіб (50%).

3. Як ви вважаєте, нікнейм – це позитивне явище?

Учні: позитивне – 40 осіб (67%) , негативне – 20 осіб (33%);

учителі: позитивне – 16 осіб ( 80%), негативне – 4 особи (20%);

батьки: позитивне –7 осіб (50%), негативне  – 7 осіб (50%).

4. Чому ви використовуєте нікнейми?

Учні: модно, сучасно, прикольно;

учителі: сучасно, таємно;

батьки: хочемо не відставати від дітей.

5. Чи вважаєте ви, що користувачеві ніком, можна висловлюватись нецензурно, писати з помилками, робити нечесні вчинки, тобто робити, як тобі зручно, але таємно, – все рівно ім’я не постраждає.

Учні: так – 10 осіб (17%) , ні – 50 осіб (83%);
учителі: ні – 20 осіб (100%);
батьки: ні – 14 осіб (100%).

6. Наведіть приклади вживаних вами нікнеймів.

Учні: КаТюШа, кицька, M@shk@;
учителі: Мудропис, Натуся, Танюся, Маеглін;
батьки: Кішечка, Фанатик, бАнАн, Багіра, Самотня, Реальний мужик.

Таким чином, можемо зробити висновок, що вік і рід занять впливають на використання нікнеймів у соцмережах.

Таким чином, розвиток Інтернет-спілкування, постійне збільшення кількості користувачів мережі, а значить, поява нових нікнеймів дає основу для подальших досліджень в області розвитку цієї проблеми. Система нікнеймів включає в себе різного роду явища за складом, походженням та за наявністю експресії. Нік, він же нікнейм, утворився від англійського слова nickname і перекладається як «кличка» або «прізвисько». Коріння й час появи нікнеймів у Інтернеті можна назвати час появи перших unix -систем, де нік був ім’ям для входу в систему. Сьогодні ж нікнейм в Інтернеті, напевно, важливіше реальних і дуже схожих імен, оскільки є обличчам у мережі, яке при бажанні може відображати  справжню сутність, прагнення і характер людини.

Нікнейм у мережі – це не просто спосіб самоідентифікації серед  мережевих жителів, це також початок назви вашої поштової скриньки, ім’я для входу на форум, у чат, в онлайн- грута й в будь-який інший сервіс, у якому буде необхідно представитися. Вибирати майбутній нік треба дуже ретельно, адже якщо ви будете частим гостем у мережі, то з цим набором букв, а може  і цифр, у вас буде пов’язано дуже багато чого. Вас будуть упізнавати по ньому і тільки по ньому. Якщо ви хочете, щоб з вами було легко починати розмову, краще виберете собі нік легше і веселіше, а якщо хочете більш серйозного до себе ставлення, то і нік варто вибрати більш суворий і звучний. Ще раз відзначимо, що вибирати нік, треба покладаючись не так на моду або популярність, а тільки на свої почуття. У тому числі і на відчуття смаку. Також виявлено, що що вік і рід занять впливають на використання нікнеймів у соцмережах.

Перспективним уважаємо подальше дослідження ніків, їх етимології, лексико-граматичних характеристик, правил користування ніками.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

 1. Кузина С. В. Все врут! Учимся вычислять людей по их внешнему виду / С. В. Кузина. – М.: ACT: Астрель, 2011.
 2. Лиор А. Вытеснение в сети. Урок психологии. – Режим доступа: http://www.stroimdom.com.ua/forum/ showthread.php?t=37360.
 3. Супрун К.М. Комп’ютерний нік як засіб особистісної самопрезентації підлітків та юнацтва у віртуальній реальності // file:///C:/Documents%20and%20Settings/User/%D0%9C%D0%BE%D0%B8%20%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%8B/Downloads/Otros_2013_8-9_36.pdf
 4. https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D1%96%D0%BA