ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ

Подорож до країни Синтаксису та ПунктуаціїПавлик Світлана Дем᾽янівна,
вчитель української мови та літератури
навчально-виховного комплексу
«Загальноосвітня школа  І-ІІІ ступенів №3-колегіум»
 Смілянської  міської  ради  Черкаської  області 

Конспект уроку української мови в 5 класі  
Тема. Подорож до країни Синтаксису та Пунктуації

Анотація: у розробці представлено нетрадиційний урок за формою організації навчального процесу, який допоможе вчителю урізноманітнити урок узагальнення та систематизації вивченого з теми «Синтаксис. Пунктуація», навчить учнів діяти творчо й самостійно, враховуючи індивідуальні особливості учнів, їхні інтереси.

Ключові слова:  подорож, синтаксис, звертання, речення, вставне слово, однорідні члени речення, діалог. 

Тема. Подорож до країни Синтаксису та Пунктуації

Мета: повторити, узагальнити, систематизувати знання учнів з теми «Відомості із синтаксису та пунктуації»; сприяти розвитку логічного мислення, навичок аналізу мовного матеріалу; виховувати повагу та любов до рідної мови (на матеріалах творів Т. Шевченка, Лесі Українки, В. Симоненка).

Тип уроку: узагальнення та систематизації вивченого матеріалу

                                              Хід уроку

І. Організація класу. Повідомлення теми та мети уроку

Діти, сьогодні у нас незвичайний урок – це урок-подорож до чудодійної  країни,  де правлять король Синтаксис і королева Пунктуація.  Вирушаємо  потягом , що має назву… Здогадайтесь самі яку, а для цього прочитайте акровірш.

Словникова робота

Акровірш — вірш, в якому перші літери рядків утворюють слово або речення

Материнська ласкава і дивна 
Од пракореня нашого роду. 
В ній пізнаєш себе як людину. 
А без неї немає народу!

Перед вами маршрут, де визначено зупинки, до яких ми потрапимо.

Шлях буде довгим, але у дорозі ми допомагатимемо  один одному, будемо уважно слухати і розуміти один одного. Я запрошую вас працювати під девізом:

 Працюйте  наполегливо,
 Швидко, старанно,
Щоб жодна хвилинка
Не втратилась марно.

Будьте  уважними і пам'ятайте, що від  однієї зупинки до іншої ми рушимо тільки в тому випадку, якщо справимось з усіма завданнями, які приготували для нас  правителі казкової країни.

ІІ.Оголошення теми, мети, завдань уроку

У будь-яку подорож вирушають із поставленою метою. Подивіться ще  раз на тему уроку. Давайте разом визначимо, що ми повинні зробити,  вирушаючи у  подорож.

Сьогодні ми повторимо і поглибимо наші знання про синтаксис і пунктуацію, закріпимо уміння і навички визначати члени речення, правильно ставити розділові знаки при однорідних членах речення, звертаннях, вставних словах, прямій мові та діалозі.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Зупинка1. ВЕСЕЛКОВІ ВОРОТА

Перед вами   чарівна торбина, у якій ключі до знань.  Як  ви гадаєте, скільки їх може бути.?Щоб дістатися до Вершини знань, потрібно  до кожної будівлі, дібрати ключ.

  Щоб  відчинити  Веселкові ворота дивовижної країни, потрібно подолати перешкоди, виконавши завдання.

Лінгвістичний крос

  1. Розділ мовознавства, що вивчає словосполучення та речення…. (синтаксис)
  2. Розділ мовознавства, що вивчає правила вживання розділових знаків…(пунктуація)
  3. Щонайменше два  самостійних слова, одне із яких є головним, а друге залежним…(словосполучення)
  4. Слово, від якого ставлять запитання називають…(головним)
  5. За метою висловлювання речення бувають…(розповідні, питальні, спонукальні)
  6. Речення, які виражають  сильні почуття (переживання та емоції),  називають…(окличними)
  7. Члени речення, які рівноправні між собою, стосуються того самого слова в реченні, виконують однакову синтаксичну роль, називають…(однорідними)
  8. Звертання в українській мові має форму …відмінка.  (кличного)

Гра «Склади слово»

З перших складів першого слова, других-другого, третіх-третього складіть нове слово, уведіть його в речення.

  1. Роман, будинок, людина
  2. Калейдоскоп, Наливайко, частина
  3. Стежити, тужити, малина

 Відповідь: родина, калина, стежина

2 учні (інд.  завдання біля дошки. Гра «Антивірус». Завдання – знайти слова, спотворені «вірусом» і «вилікувати» їх, виправивши помилки).

Вірні охоронці  кордонів казкової країни вирішили перевірити вашу відповідальність, а саме, як ви поставились до виконання дом. завдання.

Перевірка домашнього завдання «Що в імені твоїм?»

 ІV.  Систематизація та узагальнення вивченого матеріалу

 Ворота відчинились, і ми  потрапили на алею «Просте речення»

АЛЕЯ   ПРОСТОГО  РЕЧЕННЯ

Зупинка 2. БУДИНОК ГОЛОВНИХ ТА ДРУГОРЯДНИХ ЧЛЕНІВ РЕЧЕННЯ 

Подорож до країни Синтаксису та Пунктуації

Кодований диктант

Код  1-розповідні речення, код 2-питальні речення, код 3 – спонукальні речення

1.Грай, моя пісне, як вітер сей грає! (Леся Українка)

2.Мамо, чи кожна пташина у вирій на зиму літа? (Леся Українка)

3. Реве та стогне Дніпр широкий(Т.Шевченко).

4. Ще в дитинстві я ходив у трави (В. Симоненко).

5. Бігла стежка в далеч і губилась(В. Симоненко).

6. Припливайте до колиски, лебеді, як мрії! (В. Симоненко).

Відповіді:  3,  2,  1, 1, 1, 3.

Зупинка 3. МУЗЕЙ ВСТАВНИХ СЛІВ

Творчий диктант

Доповнити речення, дібраними з довідки вставними словами.

1.Там…з гір усю країну видко(Леся Українка).

2. Не жартуй наді мною… (В. Симоненко).

3. Там найдете щиру правду,
    А ще….славу. (Т.Шевченко).

  1. Господнє небо і село,

    Ягня, …, веселилось!

Довідка: будь ласка, кажуть, здається,  й може

Інформаційна хвилинка

Ми так працювали,

Що трішки втомилися.

І на галявині всі опинилися.

Після такої конфігурації

Необхідна хвилинка інформації.

 Розповідь учнів про Т. Шевченка, Лесю Українку, Василя Симоненка.

Зупинка 4. ГАЛЕРЕЯ ОДНОРІДНИХ ЧЛЕНІВ РЕЧЕННЯ

Вправа «Склади  схему речення»

1.Ми маємо право на сум і любов, на щастя, на сонце і трави(В. Симоненко).

2. Наша дума,  наша пісня не вмре,  не загине (Т. Шевченко).

3. День, вечір, ніч, ранок — все біле, все тьмяне (Леся Українка).

Зупинка 5. ФІЗКУЛЬТЛЯНДІЯ   

Фізкультхвилинка  патріотична

 УКРАЇНА, (дітирозводять руки по сторонах)

РІДНИЙ КРАЙ, (піднімають руки догори)

 ПОЛЕ, РІЧКА, (повороти тулуба з розведеними по сторонах руками)

 СИНІЙ ГАЙ. (присідають)

ЛЮБО СТЕЖКОЮ ІТИ (ходьба)

 ТУТ ЖИВЕМО Я І ТИ ! (за руки)

Зупинка 6. ГАЛЯВИНА ЗВЕРТАНЬ    

Міні-дослідження

Виписати звертання, визначити їх вид за будовою. Зверніть увагу, яке  одне і теж саме звертання використовують укр. поети.

 1 ряд  (поезії Т. Шевченка)

  • Думи мої, думи мої,

 Лихо мені з вами…

  • Швидше, коню, швидше, коню,

Поспішай додому!

  • Вітре буйний, вітре буйний!

Ти з морем говориш.

  • Привітай же, моя ненько, моя Україно!
  • Любітеся, брати мої, Україну любіть і за неї,  безталанну, Господа моліть.

2 ряд (поезії Лесі Українки)

Ø Слово, чому ти не твердая криця,
що серед бою так ясно іскриться?
Чом ти не гострий, безжалісний меч,
Той, що здійма вражі голови з плеч?

Ø Ой палка ти була, моя пісне!

Ø Гетьте, думи, ви,  хмари осінні!
То ж тепера весна золота!

  • Мамо, іде вже зима снігом травицю вкриває.

Ø До тебе,  Україно,  наша бездольная мати, струна моя перша озветься.

3 ряд (поезії В.Симоненка)

Ø Можна  все  на  світі  вибирати,  сину, 

          Вибрати  не  можна  тільки  Батьківщину. 

Ø Воскресайте,  камінні  душі,

Розчиняйте  серця  і  чоло,

Щоб  не  сказали

Про  вас  грядущі:

–  Їх  на  землі  не  було…

  • Земле рідна! Мозок мій світліє,

     І душа ніжнішою стає,
     Як твої сподіванки і мрії
     У життя вливаються моє.

  • Кораблі! Шикуйтесь до походу!

Ø Україно! Ти для мене – диво! 

І нехай пливе за роком рік. 

Буду, мамо горда і вродлива, 

З тебе дивуватися повік

Пояснювальний диктант із завданням (синт. розбір)         дод. завд

Зоре моя вечірняя , зійди над горою, поговорим тихесенько в неволі з тобою.

 Зупинка 7. ПЛОЩА ПРЯМОЇ МОВИ ТА ДІАЛОГУ  

Гра  «Бліц-інтерв’ю»

Бліц — перша частина цього слова вжита в значенні «дуже швидкий».

Інтерв’ю — бесіда з якою-небудь особою для радіо чи телебачення.

Отже, бліц-інтерв’ю означає — швидка бесіда чи відповідь.

1. Розмова двох осіб це — … (діалог).

2. Розмова декількох осіб одночасно без вказівки на автора це —

… (полілог).

3. Перед реплікою ставиться … (тире).

4. Пряма мова завжди береться в … (лапки).

5. Після слів автора перед прямою мовою ставиться … (двокрапка).

6. Кожна репліка починається з нового … (рядка).

Робота в парах

Пряму мову перетворити на міні-діалог та інсценізувати його.

1 варіант

Матуся вдома питає сина: «Сергійку, що таке пряма мова?»

Сергійко впевнено відповідає їй: «Це коли говорять усе прямо, нічого не приховуючи».

 2 варіант

 Вчитель здивовано говорить учню: «Грицю, у твоїй  письмовій роботі аж десять помилок! Чи не могло б їх бути менше?» «Могло б, якби робота була б коротша», – відповів учень.

3 варіант

Учитель, переглядаючи домашнє завдання учня, дивується: «Як це могла одна людина припуститися такої кількості помилок?». Учень каже: «Зовсім не одна. Мені допомагали мама, тато і бабуся».

 Інсценізація  (інд. завд.)

Діалог.  Мова  – скарбниця духовності

-А що для тебе мова?
-Для мене мова– це засіб спілкування
-І це все?!
-Так,а що?
-Для мене мова – скарбниця духовності народу
-А чому ти так думаєш?
-Тому що кожне покоління вносило свої цінності у цю скарбницю
-І не тільки
-Що ти маєш на увазі?
-Завдяки мові маємо змогу писати і читати

VПідсумок уроку

Хвилина фантазії «Асоціативне дерево»

Мова наша досить чарівна. Вона, як те деревце. Якщо його гарно доглядати, то воно виросте великим та розкішним, дасть чудові плоди. А якщо з повагою ставитися до мови, вона стане багатою.

Як же ми повинні ставитись до рідної мови? Давайте одягнемо наше мовне деревце, щоб воно не сумувало.

Діти дуже хотілося, щоб сьогодні, вийшовши з цього уроку, ви не просто винесли знання, а й оту любов до слова, до мови.

Як казав Шевченко:

Ну  що б , здавалося, слова,

Слова та голос, більш нічого.

А серце б’ється, завмира, як їх почує.

Нехай ваші серця завжди завмирають, коли коли ви чуєте рідне слово.

 

Список використаних джерел

1.Заболотний О.В. Українська мова. 5 клас : Підруч. для загальноосвіт.навч. закл. / О.В. Заболотний, В.В. Заболотний. ‒ К. : Генеза, 2013. — 256 с.

2. Інтелектуальні ігри на уроках української мови та літератури. Випуск 2 / уклад. О. О. Маленко. — Х.: Вид. група «Основа», 2009. — 170, [6] с. — (Б-ка журн. «Вивчаємо українську мову та літературу»; Вип. 3 (64))

3. Садкіна В. I. 101 цікава педагогічна ідея. Як зробити урок,— X. : Вид. група «Основа», 2009,— 88 с,— (Серія «Золота педагогічна колекція»)

4. Усі уроки української мови. 5 клас. І семестр / Є. П. Голобородько, К. Ю. Голобородько, О. А. Павлик, С. В. Мунтян,І. А. Бондаренко. — X. : Вид. група «Основа», 2013. —207, [1] с. — (Серія «Усі уроки»).