РЕЧЕННЯ З ОДНОРІДНИМИ ЧЛЕНАМИ

PanchenkoПанченко О.М.
учитель української мови та літератури
Маловисківська гімназія
Маловисківської районної ради

 

 

РЕЧЕННЯ З ОДНОРІДНИМИ ЧЛЕНАМИ

Мета: поглибити знання учнів про однорідні члени, сформувати вміння знаходити їх, визначати вид;навчити моделювати схеми речень з однорідними членами; сприяти вихованню синтаксичної вправності.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник  «Рідна мова» О . Глазова, Ю.Кузнецов. , К., «Зодіак – ЕКО» 2008, – 240 с. ; роздатковий матеріал (картки), наочний матеріал.

 

Епіграф:

 Речення – це зоряний разок

Слів-намистин, що світяться алмазно,

Висяюють опукло і виразно.

Найкращі нам разки найкращих слів

Низати в речення сам Бог велів.

Д. Білоус

 

Хід уроку

1.Організаційний момент

2. Робота з епіграфом.

Добрий день, любі діти! Розпочнемо урок  рядками з поезії Д.Білоуса, які я обрала для епіграфа.

3.Оголошення теми і завдань уроку.

Отож, сьогодні ми  складемо слова в речення, наче намистинки нанизаємо в разок. А ще поведемо розмову про однорідні члени і  будемо шукати їх у реченнях.

4.Актуалізація опорних знань.

Слово вчителя. Сьогодні ми дослідники, а вони, як ви знаєте, роблять відкриття. Та шлях до цього складний і поступовий.  У 8 класі розпочали вивчати великий розділ «Синтаксис».

Крок 1. «Сходинки знань із синтаксису». У 8 класі почали вивчати розділ «Синтаксис». Давайте пригадаємо, що ви вже вивчили?.

Першу відкрию я, наступні – ви.Panch1

 

Учитель. Остання сходинка теж моя, бо це тема уроку.

5.Сприйняття і усвідомлення учнями нового матеріалу.

Учитель: розгортаємо зошити, записуємо число, класна робота, тема уроку.

Крок 2. «Мовне дослідження»

 (запис на дошці учитель читає, учні записують в зошит)Panch2

1.Підкреслимо члени речення (олівцем)

Учитель. Що? – ніч – який це член речення? ( підмет)

         Що робила? – стояла – присудок

         Над чим? – вулицями, скверами, парками – додаток

Ніч яка? – означення

2.Чи є однакові члени речення?

3. На які питання відповідають (однакові чл. реч.)?

4. До якого слова належать? (усі до одного).

5.Чи можна їх назвати однорідними?

Учитель: ми назвали дві  умови, коли члени речення можуть бути однорідними: виступають одним членом речення; відповідають на одне питання.

5.Поширимо речення іншими членами речення  (широкими, пишними, зеленими)

6.Тепер добавлені члени речення є однорідними? Чому? (Ні. Відносяться до різних слів)

Учитель: це третя умова для однорідності: належати до одного слова.

Висновок: Вулицями, скверами, парками – ОЧР (додатки)

Крок 3. Учитель

Змоделюємо  правило з допомогою схеми (заготовки закріплюємо на дошці). Не забули, ми дослідники, а відкриття перед нами. Першу комірку відкрию я.

1.Коли члени речення будуть однорідними? (у зошиті відступають від верху 4 лінійки і  поступово записують таблицю).

1.Повернемось до речення. Давайте дослідимо, чим зв’язані між собою ОЧР?(, – ставиться, зв'язок поєднує)panch3

Заготовки для створення правила.

1.Однорідні члени речення

2. Виступають одним членом речення

3. Належать до одного слова

4. Відповідають на одне запитання

5.Види зв’язку ( зв'язок поєднує ОЧР)

6.Сполучниковий (і, а, але)( інтонація +сполучник)

7.Безсполучниковийpanch3-0

Учитель: навіщо вчимо правило? В усному мовленні розділові знаки не потрібні, а от у писемному – так.

Тому вчимо правило, щоб навчитись знаходити однорідні члени речення і  ставити між ними розділові знаки.

Крок 4.

Учитель. підтвердимо теоретичні гіпотези науковими доказами

Робота з підручником.

с.158, §22 – звіримо з підручником правило

Учитель:  підтвердились наші теоретичні здогадки?

 Повернемось до речення.

1) Складемо схему. Як графічно позначаються ОЧР?( намистинки):  panch3-1

2) Зробимо синтаксичний аналіз: просте, повне, поширене, двоскладне, ускладнене однорідними членами речення, розповідне, неокличне).

6. Закріплення знань, умінь і навичок.

 Крок 5.

Учитель:  Теорія має закріплюватись практично. Тож,  до наполегливої праці.

Картки 1

panch4

 

 

 

 

 

 

Учитель:  Правила постановки розділових знаків будете поглиблено вчити під час наступних уроків, а зараз пригадуємо що колись учили.

Висновок: у поданих конструкціях добирали слова, які виступають такими членами речення: означення, додатки, обставини (другорядні однорідні члени речення).

Чудово, йдемо далі.

Картки  2 

Підібрати до кожного з іменників дієслова-присудки (не менше 3), які можуть пов’язуватися з ними:

ранок –  починається, приходить, відбувається, бадьорить;

сонце – прокидається, зазирає, їсть, усміхається;

небо – насупилось, вияснилось, почалось, захмарилось;

зорі –  миготять, підморгують, закінчились, сяють.

Висновок: ці дієслова – присудки – однорідні (головні члени речення)

Молодці, ви були гарними практиками.

Картки  3«Конструктор»

Установіть відповідність між виділеними словами в реченнях та їх

синтаксичними функціями

1.Розплелись, розсипались вересневі дні.

2.Луки, гори і сади зеленіють навкруги.

3.Сонце світить на квіти і на трави.

4.Життя було і на землі , і у воді.

5.Із півночі дув гострий та колючий вітер.

Відповідь: 1 – В 2 – Ґ 3 – А 4 – Б 5 – Г

А. додатки

Б. обставини.

В. присудки

Г. означення.

Ґ. підмети

Учитель:

 1.записуємо відповідність цифри і букви, обмінялись зошитами, звірились із записом на дошці (1 – В 2 – Ґ 3 – А 4 – Б 5 – Г )

2.Зачитаємо ці речення, назвемо ОЧР, до якого слова належать?

3.У кого помилки?

4. Які речення були проблемними?

Чудово, юні дослідники . Продовжуємо

Картка 4

«Допоможи автору», скориставшись словами з довідки.

Ліс густий, дрімучий, темний,

Споконвічний ліс росте, 

Не проб’ється навіть сонце 

Крізь гілля його густе.

Велетенські граби, вільхи, 

Сосни, явори, дуби 

Раз в століття полягають 

Після віку боротьби.

Де родились, там вмирають, 

Обертаються у тлінь, 

На могилах виростає 

Ряд наступних поколінь.

Ліс  (який?)________, ________, _________,

_________ліс росте, 

Не проб’ється навіть сонце 

Крізь гілля його густе.

Велетенські  (що?)________, _________, 

_____, ______, _______

Раз в століття полягають 

Після віку боротьби.

Де (що роблять?)_______, там _________, 

Обертаються у тлінь, 

На могилах виростає 

Ряд наступних поколінь.

Довідка: густий, дрімучий, темний, споконвічний, зелений, таємничий;

граби, вільхи, сосни, явори, дуби , берези, ясени;

родились, вмирають, прокинулись, засинають.

7.Підсумки.

Учитель. Своє дослідження ми довели до кінця та повернемось до епіграфа

(я зачитую).

Речення – це зоряний разок

Слів-намистин, що світяться алмазно,

Висяюють опукло і виразно.

Найкращі нам разки найкращих слів

Низати в речення сам Бог велів.

Д. Білоус

ОЧР – це наші намистинки. Нанизаємо їх. Які члени речення можуть бути однорідними ?( правило піднятої руки)

Прийом «Нанизування намистин»

  • Чим корисний цей урок? (поглибили знання про ОЧР, пригадали постановку розділових знаків  між ОЧР)

8. Оцінювання

Крок 6. «Експерти»

Учитель. 1. Хто був найактивнішим на уроці? (питання для двох учнів)

 Учитель. Учили нову тему ще закріпите практично – тому найвищий бал – 10.

2.Кому порадите бути активнішим, уважнішим, вдома ретельно попрацювати? (питання для двох учнів) – тому 9, 8

Учитель. Справді, не лише їм, а й тим, хто потребує більше часу для засвоєння матеріалу, оцінки будуть протягом наступних уроків.

9.Домашнє завдання

§ 22 с. 158 правила, впр. 254, с 160 .

http://ridnamova.kiev.ua/ – он – лайн тести з теми «Однорідні члени речення»

Учитель. Ми сьогодні гарно попрацювали. Та дослідники ніколи не зупиняються на досягнутому. Бажаю нових відкриттів. На згадку про наш урок дарую вам чарівні намистинки, наповнені магічною силою  знань. Дякую за урок.