РОЗРОБКА БІНАРНОГО УРОКУ З ПРИРОДОЗНАВСТВА ТА АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ У 3 КЛАСІ
НА ТЕМУ «ЯКІ РОСЛИНИ – КВІТКОВІ?
ОВОЧІ ТА ФРУКТИ»
Анотація. У запропонованій розробці уроку використаний інтегративний підхід до вивчення зазначеної теми за принципами Нової української школи (групова робота, діяльнісний та компетентнісний підходи, застосування онлайн-сервісів та учнівських ґаджетів). Урок розрахований на 2 академічні години, його проведення здійснюється двома вчителями.
Ключові слова: квіткові рослини, органи квіткових рослин, різноманітність квіткових рослин, fruit, vegetables.
Мета уроку: сформувати в учнів уявлення про квіткові рослини; вдосконалювати навички мовленнєвої діяльності учнів з англійської мови на основі лексичного матеріалу з теми «Овочі та фрукти»; розвивати мовлення, мислення; формувати інформаційну та комунікаційну компетентності; виховувати спостережливість, мотивувати учнів до вивчення природознавства та англійської мови.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку. Мотивація учнів до діяльності.
Пролунав шкільний дзвінок
Дав сигнал нам на урок
Тож і ми часу не гаймо
І урок наш починаймо.
– Працювати ми будемо під девізом:
Діяти – активно!
Думати – оперативно!
Висловлювати думку – доказово!
Творчо мислити – обов’язково!
Наприкінці уроку ми побачимо, чи всі ви працювали згідно з девізом.
Good morning! – Good morning!
Are you ready for learning? – Yes!
Are you ready for playing? – Yes!
For listening and saying? – Yes!
Tell me, what is your mood? – It’s good!
How are you, can you say? – It’s OK!
We shall play and create. – It’s great!
Now show me your smiles. – It’s nice!
Be attentive and smart.
Let us start! – Let us start!
IІ. Актуалізація опорних знань.
1. Хвилинка спостережень.
Сьогодні 2 лютого, п’ятниця. Температура повітря:_______. Стан неба – ясно (похмуро). Вітер –___________. Опади – відсутні (дощ, сніг, туман). За народною прикметою День бабака.
– What can you say about the weather today? What is the weather like today?
– А який прогноз погоди саме для нашого класу?
– За даними гідрометеоцентру на сьогоднішній день в Олександрійській школі №15, а зокрема в 3-А класі, очікується такий прогноз погоди: безхмарне небо на уроці, сильний вітер від піднятих рук та глибоких знань, температура +10–+12 балів, опади у вигляді великої кількості високих балів. Нашій вчительці та присутнім гостям синоптична лабораторія бажає: нехай проблеми та незгоди не роблять вам в житті погоди.
Погода сприятлива, отож усім бажаю гарного настрою та плідної праці.
2. Бесіда.
— Що потрібно рослинам для живлення?
— Чому рослини можуть дихати лише вночі?
— У чому полягає відмінність між живленням рослин і тварин?
— Доведіть, що рослини належать до живої природи.
— У чому виявляється користь рослин?
— На які групи вчені розподілили всі рослини на Землі? Наведіть приклади.
— Чим відрізняються хвойні рослини від інших рослин?
3. Постановка проблемного питання.
Проблемне питання: чи можна каштан назвати квітковою рослиною?
III. Повідомлення теми і мети уроку.
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся багато нового. А про що – ви скажете, коли вилучите кожну другу літеру та прочитаєте слова, які заховалися.
КОВДІЄТАКІОПВЬІ РЮОДСАЛЧИФНКИ
(квіткові рослини) – перший підпис для скрайбінгу уроку
– Ви дізнаєтеся, чому квіткових рослин на Землі найбільше, переконаєтеся в їх різноманітності, навчитеся визначати будову рослин, познайомитеся з гербарієм.
– And today we shall speak about fruit and vegetables.
IV. Робота над матеріалом уроку.
– Шановні учні, сьогодні ви працюєте в групах, за кожне правильно виконане завдання ви отримуєте пазл. На кінець уроку з отриманих вами пазлів ми створимо спільну картину.
4.1. Робота за підручником (с.85).
— Розгляньте малюнок на с.85. Пригадайте, які органи є у квіткових рослин. Для чого рослині потрібна квітка?
4.2. Скрайбінг на дошці будова рослин:
Завдання 1. Робота в групах: підписати схеми будови рослин.
Перевірка вебкамерою (представник кожної групи підходить до вебкамери, зображення якої проектується на екран).
За виконання-один пазл.
4.3. Перегляд відеоролика про квіткові рослини.
https://www.youtube.com/watch?v=bJfBcrac8ok
4.4. Розповідь учителя.
— На Землі налічують близько 240 тисяч видів квіткових рослин. Вони ростуть на Півночі, у тропічних лісах і пустелях, у низинах і горах. Багато квіткових рослин ростуть у воді. Квіткові рослини мають різні розміри. Наприклад, австралійський евкаліпт досягає 100 м заввишки, товщина його стовбура сягає 20 м. А ряска не перевищує довжини 1-2 мм. Одні квіткові рослини, наприклад зірочник середній, живуть декілька місяців, а інші, наприклад, могутні дуби — сотні років. Вам відомо, що квіткові рослини мають такі органи: корінь, стебло, листки, квітки, плоди з насінням. Квітка є органом розмноження квіткових рослин. Плід із насінням утворюється з квітки лише після запилення пилком.
– То які ж рослини називають квітковими?
– Якими формами вони представлені?
Скрайбінг на дошці – дерева, кущі, трав’янисті рослини.
Завдання 2. Робота в групах: робота на планшетах з віртуальною дошкою «Linoit». Написати 3 назви квіткових рослин:
1-ша і 2-га групи – дерева,
3-тя група – кущі,
4-та група – трав’янисті рослини.
За виконання завдання – другий пазл.
4.5. Робота з підручником (с.86).
Квіткові рослини — найпоширеніша група рослин на Землі. Серед них є дерева, кущі, трави.
— Роздивіться на с.86, яку різноманітність форм і забарвлення квіток, мають квіткові рослини.
Скрайбінг на дошці –квітки, суцвіття.
Завдання 3. Робота в групах: робота на планшетах у програмі «LearningApps». Розподілити квіти і суцвіття (у кожної групи свій набір рослин).
https://www.tes.com/lessons/r-rDZ4ZTNMe0tQ/
За виконання завдання – третій пазл.
4.6. Фізкультхвилинка на англійській мові «Banana».
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=o6gHL1LJ-HQ
4.7. Робота з підручником про різноманітність плодів (с. 86).
Скрайбінг на дошці –соковиті плоди, сухі плоди, овочі та фрукти.
4.8. Повторення лексичного матеріалу з англійської мови «Овочі та фрукти».
Робота з малюнковим словником на дошці.
Завдання 4. Робота в групах. Гра в лото англійською мовою: знайти на картці почуте слово.
За виконання завдання – четвертий пазл.
Завдання 5. Читання тексту про фрукти англійською мовою з екрану. Завдання виконують учні з різних груп.
I like fruit. Apples, pears, bananas, oranges… They are very nice. They are red, orange, yellow. We must eat fruit every day. My favourite fruit is apple.
За виконання завдання – п’ятий пазл.
Завдання 6. Розподільчий диктант з англійської мови: покласти зображення почутих слів у відповідні кошики – “Fruit”, “Vegetables».
Слова для диктанту:
apple, orange, tomato, pear, cabbage, carrot, plum, cucumber, onion, banana.
За виконання завдання- шостий пазл.
4.9. Фізхвилинка англійською мовою.
https://www.youtube.com/watch?v=JjbKGUssMnA
Завдання 7. Гра «Вгадай овоч, фрукт за словесним описом» (англійською мовою).
- It is green and long (a cucumber)
- It is round, orange and very juicy (an orange)
- It is yellow, long and sweet (a banana)
- It is red and round (a tomato)
- It is orange and long (a carrot)
- It is big and orange. It is a symbol of Halloween (a pumpkin)
Завдання 8. Завдання у групах: вставити в український текст пропущені слова англійською мовою (на картках).
Овочі та фрукти дуже корисні для нашого здоров’я. Зранку додає бадьорості сік з ______________. Перекусити на перерві варто ____________. А вдома мама приготує смачнющий борщ. Він містить багато вітамінів, адже в ньому є ______________, __________________ і _______________. А салат з ____________________ і ____________________ зміцнить наш імунітет. Той, хто їсть овочі та фрукти, не хворіє.
За виконання завдання – сьомий пазл.
V. Узагальнення й систематизація знань.
5.1. Робота з визначенням гербарію у підручнику (с.87).
– Діти, ви переконалися, що квіткові рослини дуже різноманітні та поширені. Але ж не всі рослини ми можемо побачити у навколишньому середовищі. Скажіть, що нам допоможе у цьому? (малюнки, інтернет).
– Є ще така форма збереження рослин, як гербарій. Хто із вас знає, що це таке?
– Прочитайте і запам’ятайте визначення у підручнику.
5.2. Ознайомлення із правилами роботи з гербарієм.
5.3. Практична робота. Ознайомлення з гербарними зразками квіткових рослин. Визначення органів на гербарних зразках квіткових рослин. (Робота в групах).
5.4. Приготування овочевого та фруктового салатів.
Представник з першої групи називає інгредієнти англійською мовою, представник з другої групи називає, соковиті чи сухі у них плоди. Так само група 3 і група 4.
Овочевий: цибуля, огірок, капуста, картопля, морква, квасоля, сіль, олія.
Фруктовий: банан, яблуко, апельсин, ківі, горіх, мандарин, йогурт.
За виконання завдання – восьмий пазл.
VI. Підбиття підсумків.
6.1. Гра «Kahoot».
https://create.kahoot.it/details/99c815ec-f3cb-4869-8c24-c218583b4569
Питання:
1. Рослини, які мають корінь, стебло, листок, квітку, плід і насіння, називають:
а) листяними;
б) квітковими;
в) хвойними;
г) культурними.
2. Де ростуть квіткові рослини?
а) у горах;
б) у воді;
в) майже скрізь;
г) на Півночі.
3. Які життєві форми квіткових рослин ви знаєте?
а) дерева, кущі, трав'янисті рослини;
б) дерева і кущі;
в) трав'янисті рослини;
г) кущі.
4. Яку різноманітність форм квіток виявляють квіткові рослини?
а) колоски і квітки;
б) суцвіття і листки;
в) суцвіття;
г) квітки і суцвіття.
5. Гербарій – це…
а) колекція засушених рослин для наукового вивчення;
б) засушена трава;
в) сухі квіти;
г) рослини для вивчення.
6. Що потрібно квітковим рослинам для життя?
а) тепло, світло, волога, поживні речовини;
б) тепло і світло;
в) волога;
г) поживні речовини.
7. Find a vegetable:
а) apple;
б) tomato;
в) banana;
г) apple.
8. Find a fruit:
а) cucumber;
б) cabbage;
в) pineapple;
г) carrot.
9. What fruit is green?
а) orange;
б) tangerine;
в) kiwi;
г) plum.
10. What vegetable is orange?
а) radish;
б) beet;
в) garlic;
г) carrot.
6.2. Повернення до проблемного питання.
– Скажіть, будь ласка, чи можна каштан назвати квітковою рослиною? Чому?
6.3. Складання загальної картини із пазлів, які отримала кожна група упродовж уроку.
6.4. Взаємооцінювання в групах (по 2 оцінки кожному: з природознавства та англійської мови).
VII. Домашнє завдання.
С. 85-87. — Складіть розповідь українською мовою про будову своєї улюбленої квіткової рослини, опишіть улюблений овоч чи фрукт англійською мовою.
Візуальний та ресурсний супровід уроку знаходиться за посиланням: https://www.tes.com/my-resources/lessons/ir8FjdNp5dGPXw
Список використаних джерел
- Scratch Garden. Go Bananas! – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=o6gHL1LJ-HQ
- Tom Tom Kidz Club. Go Bananas Song. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=JjbKGUssMnA
- Аксьонова Г. Квіткові рослини. Відео для уроку природознавства у 3 класі. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=bJfBcrac8ok
- Карп’юк О.Д. Англійська мова: підручник для 3 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – Тернопіль: Видавництво «Астон», 2013. – 176 с.
- Природознавство: підруч. для 3 кл. загальноосвіт. навч. закл. / І.В. Грущинська. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2013. – 176 с.