СЕМЕН ЖУРАХОВИЧ «ДЕРЕВА НЕ ПЛАЧУТЬ»

Bartosh

Бартош Н. Г.,
вчитель української мови та літератури,
Бобринецька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат I-ІІ ступенів

СЕМЕН ЖУРАХОВИЧ «ДЕРЕВА НЕ ПЛАЧУТЬ»
(Урок для 6 класу)

Мета: вчити учнів уважно, правильно і виразно читати текст, розуміти його зміст, відповідати на запитання, визначати структуру твору, уміти його аналізувати, робити висновки, вчити виразно читати й інтонувати речення; розвивати мислення, пам’ять, мову, уяву; сприяти вихованню високих моральних якостей особистості, бережливого відношення до природи рідного краю.

Обладнання: зображення дуба та берези, картки із завданнями для творчих груп.

Хід уроку

I.   Оргмомент.

IIОсновна частина.

  1. Актуалізація опорних знань.

Бесіда

– Який розділ ми почали вивчати? (Будь природі другом, будь природі сином.).

– Які вірші читали? Хто автор?

Вікторина «З якого твору»? (Уривки)

1.   «…В зелені діброва,

В китицях ліщина.

Глянь, яка чудова Наша Батьківщина».

(Вірш «Батьківщина» Анатолія Камінчука.)

2.   «…Івась у ліжку спить спокійно, тихо,

Невже не знає він, що скоїв лихо?»

(Вірш «Зламана гілка» Анатолія Бартняка.)

3.   «…Пожаліла дівчинка Пташку співучу,

Відчинила кліточку гарну, блискучу».

(Вірш «На волі» Марійка Підгірянка.)

4.   «…І квітку лісову не стану рвати,

Ії додому я не понесу,

Бо вдома їй джмеля не погойдати

І не попити ранками росу!»

(Вірш «Не хочу» Анатолія Костецького.)

Бесіда

  • Що об’єднує ці вірші? Яка тема?
  • До чого закликають поети? (Вірші вчать берегти природу.)

Вступне слово вчителя.

Сьогодні ми входимо з вами в чарівний світ художньої літератури.

Світ дивовижний вас вітає –

Всіх тих, хто вдумливо читає

І тих, хто любить мандрувати

Та прагне більше пізнавати.

Долати знань високі мури

Вас кличе світ літератури.

Е. Межелайтіс

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Ознайомлення з темою і метою, завданнями уроку.

  1. Розгадування загадок.
  • Сережки я повісила тонесенькі такі.

І радісно і весело готуюсь до весни. (Береза)

  • Я міцний, завжди поважний

І привітний я до всіх

Придивися ти уважно,

Плід мій схожий на горіх. (Дуб)

(На дошці наочність: дуб і бере».)

  1. Словникова робота. Мовознавча хвилинка.

Гульвіса – розбишака.

Дубовий сміх – грубий сміх, голос.

Обличчя скривлене судомою – судоргою.

  1. Виразне читання твору вчителем.
  2. Читання тексту учнями:

– в особах;

– мовчки;

– вибірково;

– індивідуальна робота (інтонація, виразність).

  1. Робота за змістом.
  • Як називається твір?
  • Хто його автор? Про кого розповідається?
  • Що розповіла берізка дубу?

(Прочитати уривок «Одного разу…»)

  • Як відреагував дуб на розповідь берізки? (Прочитати епізод «і оце все?…»)
  • Якою була берізка?
  • Яким був дуб? Які ще образи є у творі? (Губителі природи.)
  • Кого ми бачимо в образах берізки і дуба? (Людей.)
  • Чому казка має таку назву?
  1. Гра «Визнач якості героїв твору».
  2. Гра «Палітра».

Завдання: Звернути увагу на кольори твору. Визначити за кольорами психологічний стан берізки.

  1. Бесіда на з’ясування психологічного стану берізки.
  • Про яку рису характеру Берізки можна сказати, коли вона, розмовляючи з Дубом,сказала: «Я знаю людей…» (Берізка уважна, спостережлива, мудра, розумна.)
  • Про яку вдачу Дуба говорять його слова: «Я бачив людей на своєму віці – ого-го! А ти, що ти можеш знати? …Яка на тобі точнісінько кора…» (Хвалькуватий, відсутня ввічливість, повага та співчуття.)
  • Як змінилася інтонація у Берізки в подальшій розмові з Дубом? (Берізка впевнено і впертіше відповідала Дубу, що вона добре знає людей і довела своєю розповіддю про страшний випадок, коли незнайомі понівечили її кору.)
  • Риси характеру якого чоловіка втілює дуб? (Злого, грубого, безжального, жорстокого, такого, у якого відсутні гуманні почуття, бачення краси природи та нерозуміння її корисної ролі в житті людини.)
  • Як ставиться автор до губителів природи? (Зневажливо, бо навіть не дав їм імена.)
  • Про яку рису характеру говорять її слова про злих людей «… Я їх ніколи не забуду»? (Вразлива, беззахисна, легко ранима.)
  • Як відреагував Дуб на розповідь Берізки? «… І рік все?, – загудів, засміявся Дуб… ха-ха-ха …Хто тобі винен, що в тебе така тонісінька шкірка? Ану, подивись на мене». Про що говорять його ці слова? (Дуб уважає, що сила – це головне в житті.)
  • Як зреагувала Берізка на поведінку Дуба у відношенні до неї? (Берізка сумно мовчала, розуміючи, що Дуб безсердечний, байдужий до її горя.)
  • Яку пораду ми можемо надати людям схожим на ніжну, вразливу і легкораниму Берізку? (Мати справжніх друзів, які зможуть захистити від усякого лиха.)
  1. Пошукова робота. Робота з текстом. Робота в групах.

I група «Мовознавці».

Завдання.

  • Які види мовлення використано у казці? (Монологічне і діалогічне.) (…Одного разу… – монолог (берізка).)
  • Прочитати діалоги.
  • Прочитати запитальні (20), окличні речення (10).
  • Визначити тип мовлення (роздум).
  • Як ви поясните таку кількість запитальних речень? На що вони вказують.

II група «Літературознавці».

Завдання.

  • Визначити зачин, основну частину, кінцівку твору. Дати назву кожній частині. (На узліссі. Розмова берізки з дубом. Березовий сік.)
  • Визначити тему, головну думку. (Розповідь про берізку і дуба. Засудження негативних якостей, похвала, прославлення, ствердження позитивних якостей, рис характеру.)
  • Визначити загальний зміст твору. (Повчальний і виховний зміст: виховує доброту, співчуття любов до ближнього, підтримку, дружбу, повагу, взаємодопомогу.)

Робота в парах.

Завдання.

  • Визначити художні засоби виразності в тексті. (Повтори.)

Епітети: ясно-зелене листя (берізка), кремезний дуб, різьблене, візерунчасте листя (дуб), почорніла, зашкарубла, потріскана кора (дуба). Залізна, товста кора, розбурхане листя.

Пестливі слова (слова зменшувального значення): берізка, тонісінька кора, білий стовбурець, темна ранка.

Метафори: прошелестіла берізка (промовила). Засміявся дубовим сміхом, сердито прошумів дуб.

Порівняння: цигарка по зміїному зашипіла.

Уособлення: засміявся дуб; берізка промовила; сказав дуб.

Прийом «Мікрофон»: «Як ви оберігаєте природу?»

Рубрика «Чи знаєш ти?» (Розповідь учнів.)

Учень 1.

Береза. У світі відомо близько 140 видів, з яких 8 – в Україні. Вік берези – 50-80 років, доживає вона до 120 років. Із давнини дерево було символом чистоти, ніжності, невинності. За народним повір’ям, це улюблене дерево лісових русалок. Сік добувають або з дерев, що підлягають вирубуванню (зрілих дерев) або з пеньків зрубаних дерев. Береза тверда і міцна. Бруньки і листки берези широко застосовуютьу медицині від різних захворювань.

Учень 2.

Дуб має міцну деревину. З нього виготовляють меблі, сувеніри, використовують в машинобудівній промисловості, у будівництві жител, суднобудуванні. У давнину з нього виготовляли вітряки, водяні млини, відра, діжки, колеса для возів.

У Верхній Хортиці височить могутній Запорізький дуб, найстаріший в Україні. Йому більше 700 років. За легендою, під цим дубом збиралися козаки, повставши проти польської шляхти. Дуб був «свідком» того, як козаки писали лист турецькому султанові. У Кіровоградській області археологи знайшли поселення, мешканці яких ще 5000 років тому пекли хліб із потертих на борошно дубових жолудів.

IV. Закріплення вивченого на уроці.

1. Гра «З якого дерева листок?» (Показ ілюстрацій із зображенням листя і плоду дерев. Учні стисло розповідають про побачене.)

2. Читання вірша «Дерева не плачуть» Н. Бартош.

Дерева не плачуть

Дерева мовчать, не говорять й не плачуть,

Стоять у задумливих мріях своїх,

Лиш небо і сонце верхів’ями бачать,

Красу всю і велич просторів земних.

Від подиху їх легко дихають груди,

Щастя і радість в душі розквітають.

Не будьте, байдужими, чуєте, люди,

До тих, хто дерева безжально ламає.

І сни хай казкові дерева бачать,

В яких вони справді окраса землі…

Дерева мовчать, не говорять й не плачуть,

Стоять у задумливих мріях своїх.

  1. Закріплення вивченого на уроці. Бесіда.
  • Як вірш, пов’язаний з темою уроку й оповіданням?
  • Чи погоджуєтеся ви з думкою, що «дерева не плачуть»?

V.  Аналіз і підсумок уроку.

VI. Домашнє завдання.

  • Доведіть, що дерева не плачуть або спростуйте думку про те, що дерева не плачуть.
  • На основі власних спостережень підготуйте стислу розповідь про те, що можуть відчувати дерева, коли у них порізана кора, зламана гілочка, підрите коріння тощо.