СІМЕЙНІ ЦІННОСТІ В РОМАНІ БАРБАРИ КОСМОВСЬКОЇ «БУБА»

Головата Аліна Іванівна  
   Головата Аліна Іванівна,
   заступник директора з виховної роботи,
   учитель зарубіжної літератури
   опорного навчального закладу
   «Мошоринська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів»
   
Знам’янської районної ради Кіровоградської області

 

СІМЕЙНІ ЦІННОСТІ В РОМАНІ БАРБАРИ КОСМОВСЬКОЇ «БУБА»

Мета: ознайомити учнів із життям, творчістю та художнім світом польської письменниці Барбари Космовської; розкрити своєрідність сюжету роману «Буба»; удосконалювати вміння аналізувати художній текст; аргументовано висловлювати власну думку до проблем, що порушуються у романі; сприяти вихованню шанобливого ставлення до родини та сімейних цінностей.
Обладнання: портрет Б. Космовської; аудіозапис пісні «Моя сім’я» у виконанні В. Семчук та О. Ліванцова; ноутбук, планшети або телефони з доступом до мережі інтернет для використання в роботі.

Випереджувальне домашнє завдання.

Епіграф:
«Без сім’ї – немає щастя та землі».
                                                 Народна мудрість

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Слово вчителя
    Коли народжується дитина, її оточують турботою та ласкою рідні люди. Допомагають їй зробити перші кроки, вимовити перші слова. Виростає така дитина сильною людиною, бо розуміє, що вона не самотня, що її завжди є кому підтримати, бо в неї є сім’я. Родина – це та опора в житті, до якої завжди можна прихилитися, місце, де кожен знаходить затишок, розуміння, і відчуває себе щасливим. Неспроста в народі кажуть: «Без сім’ї – немає щастя на землі».
  2. «Асоціативний кущ».
    – 
    То що ж таке родина? Для чого вона потрібна людині? З чим асоціюється у вас це слово?

Рідний дім, сім’я – це ті стіни, які бережуть нас від негоди в зимову стужу, захищають від спеки влітку, дають душі спокій, затишок і відчуття надійної підтримки.
– Як ви вважаєте, чи завжди батьки розуміють і підтримують своїх дітей?
– А чи виникають у вас проблеми з рідними, друзями чи однолітками?
– Вам легко бути підлітком? Чому?
– Пригадайте, у яких творах, що ми вивчали, розкривається тема складних стосунків між батьками та підлітками?
– Чим ці твори вас зацікавили?
– Як ви гадаєте, якою має бути сучасна література, щоб її хотіли читати підлітки?
Давайте подивимося, які відомості про підліткову літературу дають нам інтернет-джерела?
(https://padlet.com/alina16101982/f0st1wfu8u0s, інші джерела.)

Одним із таких авторів, який пише для підлітків, є сучасна письменниця Барбара Космовська. Ну що ж, починаймо!

ІІ. Сприймання та засвоєння учнями навчального матеріалу.

Звучить уривок із пісні «Моя сім’я» у виконанні В. Семчук та О. Ліванцова. (перший куплет і приспів).

https://padlet.com/alina16101982/f0st1wfu8u0s

  1. Бесіда.
    – Як прослуханий вами уривок з пісні пов’язаний із темою нашого уроку?
    – Чому важливо мати сім’ю?
    – Доведіть думку.
    – Наведіть прилади моментів життя, коли ваша сім’я вам допомогла, чи коли ви відчули радість від того, що маєте підтримку.
  2. Слово вчителя.
    Сьогодні ми будемо працювати над твором Барбари Космовської «Буба» і спробуємо зрозуміти, яку ж сім’ю можна назвати щасливою, що треба зробити, щоб в родині всі, і діти і дорослі, почували себе затишно, спокійно та комфортно.
  3. Ознайомлення з біографією Барбари Космовської.
    – 
    Хто ж така Барабара Космовська ? (Звернення до портрету письменниці.)
  4. Бесіда.
    – До якої національної літератури відноситься творчість письменниці?
    – Що вам найбільше запам’яталося із життя письменниці?
    – Назвіть окремі факти із життя Барбари Космовської, які найбільше запам’яталися.
    – Якими є ключові теми її творчості?
    – Хто є головними героями її творів?
  5. Слово вчителя.
    Сучасна польська письменниця Барбара Космовська в своїх інтерв’ю говорить, що писати для підлітків – непросто, адже це особлива категорія читачів. Саме тому з молоддю автор намагається бути щирою, і в своїх творах сміливо говорить про важкі та болісні речі – першу підліткову любов, зневіру, розчарування, невпевненість у собі, комплекси, дружбу. Про своїх героїв вона пише з симпатією і розумінням, часто – з м’яким гумором, пише так, що з ними не хочеться прощатися навіть тоді, коли вже дочитані останні сторінки твору. Саме такою є її книга про дівчинку Бубу, з якою ви ознайомилися вдома.
  6. Бесіда.
    – Що привернуло найбільшу увагу в прочитаному романі?
    – А що вразило?
    – Які випадки з життя Буби змусили вас усміхатися? А які здалися сумними? Наведіть приклади.
    – Про що, на вашу думку, ми могли б поговорити на сьогоднішньому уроці?

ІІІ. Аналітична робота над художнім твором.

  1. Робота з текстом твору.
    – Хто є оповідачем у творі?
    – Хто ж така Буба і що ми про неї знаємо? Знайдіть підтвердження своїм словам у тексті.

Учитель.
У творі, окрім Буби, є й інші герої. А чи добре ви запам’ятали хто є хто у цьому романі?
Щоб перевірити це, пропоную вам пограти в гру.

  1. Гра «Хто є хто?» .
    https://padlet.com/alina16101982/f0st1wfu8u0s
  2. Бесіда.
    – Пригадайте, ким були батьки Буби?
    – Якими були взаємини дівчинки з батьками?
    – Чи почуває себе Буба щасливою у такій сім’ї? Чому? Доведіть свою думку, опираючись на текст.
    – Як ви гадаєте, чому Буба відчуває себе нещасною?
    – А чи щасливі її батьки?
    – Дівчинка самотня тільки тому, що її не розуміють батьки, чи, можливо, є й інші причини її самотності?
    – Кого, на вашу думку, можна називати справжнім другом? І якими якостями має бути наділена така людина?
    – Чи можна вважати, що Йолька була справжньою подругою для Буби? Чому?
    – Простежте за текстом, як Йолька проявляє своє ставлення до Буби. Про що це говорить?
    – То хто ж та людина, у якої Буба змогла знайти розуміння і підтримку?
    – Яке ваше перше враження про дідуся Буби пана Генрика?
    – Що можна про нього сказати?
    – Якими словами можна його схарактеризувати?
    – Як ви вважаєте, чому дідусь, попри свій похилий вік, зміг стати для Буби найближчим другом?
    – Чому дівчинці легше спілкуватися з дідусем, ніж з батьками?
    – Чому, на вашу думку, героїнею роману стала Буба – розумна і мудра для своїх літ дівчинка, у якої такі дивні і байдужі батьки?
    -Якби у вас була можливість поговорити з родиною Буби, що б ви їм сказали чи порадили?
     
  3. «Коло думок».
    – Що, на вашу думку, заважає родині бути щасливою?
    – А чого їм не вистачає, щоб стати щасливими?
    – Чи згодні ви, що без сім’ї – немає щастя на землі? Чому?
     
  4. Бесіда.
    – Які деталі вказують на те, що стосунки у сім’ї Буби починають змінюватися на краще?
    – Що таке сімейні цінності? Які вони в сучасному житті?
    – Визначте тему твору. (Запис у зошити.)
    – Наскільки і для кого ця тема актуальна?
    – Що знаходиться в основі сюжету?
    – Які сімейні цінності важливі для вас особисто? (Запис у зошити.)
    – Яким чином тема та проблематика твору перегукуються з епіграфом нашого уроку? Зробіть висновки.

ІVЗакріплення вивченого матеріалу.

  1. Бесіда.
    – Чим така непомітна дівчинка Буба близька вам, сучасним підліткам?
    – Чи завжди ви знаходите порозуміння з батьками?
    – А якою б ви прагнули бачити свою сім’ю? Висловіть думку одним реченням.
    – В Google презентації вам потрібно створити слайд і написати на ньому, до яких роздумів спонукав вас прочитаний твір.
    Відповідь озвучте. https://padlet.com/alina16101982/f0st1wfu8u0s

V. Домашнє завдання (одне на вибір).

  1. Скласти кодекс поведінки у родині.
  2. Дібрати прислів’я та приказки про сім’ю, родинні цінності.
  3. Написати твір-мініатюру «Секрети щасливої родини».

Література і джерела

  1. Космовська Б. Буба / Б. Космовська [Перек. з польс. Антоняк Божена] –Львів : Урбіно, 2012.
  2.  Жила Ольга. Про підлітка-картярку [Електронний ресурс] / О.Жила. – Режим доступу: https://vsiknygy.net.ua/shcho_pochytaty/10115/  .
  3. Космовська Барбара. Сучасні підлітки потребують чесності [Електронний ресурс] / Б. Космоська. – Режим доступу:  http://litakcent.com/2012/06/15/barbara-kosmovska-suchasni-pidlitky-potrebujut-chesnosti/ .
  4. Космовська Барбара. Люблю Львів, люблю львівських читачів… [Електронний ресурс] / Б. Космовька. – Режим доступу:  https://zaxid.net/barbara_kosmovska__lyublyu_lviv_lyublyu_lvivskih_chitachiv_n1255168 .
  5. Космовська Барбара. Обожнюю мить, коли закінчую роман [Електронний ресурс] / Б. Космовська. – Режим доступу:  http://bukvoid.com.ua/digest/2011/02/26/115334.html .
  6. Лущевська Оксана. Мікрокосмос однієї родини [Електронний ресурс] / О. Лущевська. – Режим доступу: http://litakcent.com/2011/12/01/mikrokosmos-odnijeji-rodyny/ .
  7. Москалець Владислава. Бридж, батьки і перші поцілунки [Електронний ресурс] / В. Москалець. – Режим доступу: http://bukvoid.com.ua/reviews/books/2011/06/16/144827.html .
  8. Щербаченко Тетяна. Підлітковий роман для батьків [Електронний ресурс] / Т. Щербаченко. – Режим доступу: http://bukvoid.com.ua/reviews/books/2011/07/05/071017.html .