Бартош Н. Г.,
вчитель Бобринецької загальноосвітньої спеціальної школи-інтернату І-ІІІ ступенів
СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ ПРО ПРИКМЕТНИК
(конспект уроку з української мови для 6 класу)
Мета: закріпити знання учнів про прикметник як частину мови, вміти визначати рід, число, відмінок сполучень прикметників з іменниками, визначати значущі частини слів-прикметників з іменниками, добирати синоніми й антоніми до них, складати речення; збагчувати словниковий запас учнів, розвивати мову, пам’ять, мислення, уяву, активність, сприяти вихованню любові до рідної мови.
Обладнання: роздатковий матеріал, наочність для індивідуальної роботи, роботи в групах, парах, мультимедійна дошка, проектор.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Продзвенів уже дзвінок.
Починається урок.
Будьте всі тепер уважні
І активні, і старанні.
ІІ. Основна частина.
- Мотивація навчальної діяльності.
- Яким ви хочете бачити сьогоднішній урок? (Успішним, улюбленим, розвивальним, радісним, оптимальним, організованим, кольоровим, корисним.)
У – успішний, улюблений.
Р – розвивальний, радісний.
О – оптимальний, організований.
К – кольоровий, корисний.
- На яке запитання відповідають слова, які ви написали?
- Отже, яка це частина мови?
- Що означає прикметник?
- Повідомлення теми і мети уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
- Бесіда
- Прикметники в реченнях найчастіше пов’язані з… (іменниками).
- Частина мови, що означає назву предмета і відповідає на питання: Хто? Що? Це – … (іменник).
- Частина мови, що означає ознаку предметів і відповідає на питання: Який? Яка? Яке? Які? Чий? Чиї? Чиє? Це – … (прикметник).
- Що можуть означати прикметники? (Величину, форму, смак, дотик, колір, просторові і часові поняття. Наприклад: (…).
- Яку роль відіграють прикметники в мові? (Збагачують мову, роблять її красивою, виразною, милозвучною.)
- Читання ученицею вірша «Прикметник».
Прикметник – це частина мови,
без неї нам не обійтись.
Ти вслухайсь в слово пречудове,
йому, як другові, всміхнись.
Земля ласкава, люба, рідна,
а сонце щире, золоте,
а небо – лагідне, погідне,
життя – прекрасне, дороге.
А очі в мами – добрі, ніжні,
а голос – чистий і дзвінкий,
а руки – теплі і надійні,
а погляд – сонячний, ясний.
Квіти в полі – білі, сині, червоні, жовті, блакитні.
Хмарки в небі – бистрокрилі, весняні, літні, зимові.
Усі ознаки називає прикметник, як частина мови,
І жодної не обминають слова ці, справді, пречудові.
- Колективна форма роботи. (Учні визначають прикметники з іменниками, встановлюють рід, число.)
- Робота в групах (таблиці, графічні знаки).
Визначити значущі частини в прикметниках: прекрасне життя, пречудове слово. Провідміняти словосполучення за відмінками.
- Поетична хвилинка.
Учні переписують вірш, підкреслюють прикметники, визначають тему, головну думку.
Україна-край чудовий.
Є в нім – луки, сині гори.
Є ліси –густі, дрімучі.
Є високі дуже кручі,
Швидкоплинні ріки теж
І поля навкруг без меж.
Леся Лужицька
- Словникова робота.
Швидкоплинні ріки – зі швидкою течією.
- Індивідуальна робота.
Любіть красу своєї мови,
Звучання слів і запах слів
Це квітка ніжна і чудова
Широких батьківських степів.
А. Масенко
- Чому вчать вірші? (Любити Україну, її мову солов’їну.)
- Гра «Про що мова?».
Завдання.
- Назвати іменники-відгадки до прикметників і назвати прикметники, що означають колір, дотик, смак.
- Круглий, оранжевий, смачний, вітамінний… (апельсин).
- Зверху зелений, червоний у середині, солодкий на смак… (кавун).
- Білий, пухнастий, холодний, легкий… (сніг).
- Вічнозелена, святкова, колюча… (ялинка).
- Кругле, яскраве, тепле… (сонце).
- Вказати рід прикметників з іменниками.
- Утворити множину.
- Робота в групах (робота над деформованими реченнями).
Завдання.
- З окремих слів на картках скласти загадки, відгадати їх, назвати прикметники.
- Перевірити відповіді.
Колір. Взимку – чорний, навесні і влітку – зелений, восени – жовтий. (Ліс)
Дотик. Влітку – лагідний, взимку – холодний, восени – пронизливий, навесні – теплий. (Вітер)
Дотик. Тепле, лагідне з неба сміється, яскраве проміння на землю ллється. (Сонце)
- Що означають прикметники у загадках?
- Робота за розповіддю «Лісова казка». Читання.
Прийшла білосніжна зима. Спить засніжений ліс. Білим сніжком засипало лісові доріжки. Ось легко стрибнула з дерева на дерево прудка білочка. Незабаром у її кігтиках опинилася соснова шишка. До своєї нори майнула руда лисиця. Швидко пробіг і сховався під засніженим дубом полохливий зайчик. І знову зимова тиша.
(Учні на слух визначають прикметники та записують їх у зошити.)
- Які прикметники вам трапилися у творі. Прочитайте їх.
- Яке ідея розповіді? (Багатство, краса природи взимку.)
- Яке значення мають прикметники у тексті?
- Творче завдання.
- Вставити в речення слова із довідок. Слова з довідок вставити в речення Визначити рід прикметників з іменниками, число.
- Визначити тему, головну думку.
- Виділити зачин, основну частину, кінцівку тексту (початок, розвиток події, завершення). «Метод Акваріум».
- Назвати тип мовлення. (Розповідь)
- Визначити, що виховує розповідь «Лісова казка»? (Бережливе відношення до природи.)
- Фізкультхвилинка.
Встаньте, діти! Посміхніться.
Землі неньці поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться,
В різні боки поверніться,
Веретенцем покрутіться,
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
- Бесіда.
- Які пори року ви знаєте?
- Який період життя людини, на вашу думку, символізує кожна пора?
- Чим приваблива кожна пора року?
Розповідь учителя про пори року, зіставлення їх з людським життям. (Весна – дитинство, літо – юність, осінь – зрілість, зима – старість.)
Розвиток образної уяви (ейдетика), кольори пір року.
Розгляд ілюстрацій пір року. Загадки про пори року. Учні називають прикметники у загадках.
- Яка пора року зображена в загадці?
- Які кольори ви уявляли?
Наганяє холоди,
Воду сковує в льоди
Ще й біленьке «пір’я»
сипле на подвір’я. (Зима)
Тане сніжок,
Квітне лужок,
Ясне сонечко пригріває
День прибуває
Коли це буває? (Весна)
Цвітом, росами, промінням
Воно розлилося.
І чарує нас цвітінням
На ланах колосся. (Літо)
Ходить діва жовтокоса
У барвистому вінку. (Осінь)
- Дидактична гра «Зайве слово» (колективна форма роботи).
Літній, тепло, теплий, дощовий (день).
Квітучий, чарівний, квітка, духмяний (сад).
Зелений, розкішний, широкий, зелень (луг).
IV. Закріплення знань про синоніми, антоніми.
- Гра «Добери синонім».
Старанний учень – сумлінний, дбайливий.
Палюче сонце – пекуче, гаряче, спекотне.
Неосяжний край – безкрайній, безмежний, неозорий.
Хоробрий воїн – відважний, сміливий, безстрашній, мужній.
- Гра «Назви антонім».
Сосна висока, а кущ (низький) – величина.
Зима холодна, а літо (тепле) – дотик.
Струмок вузький, а річка (широка) – простір.
Перець гіркий, а цукор (солодкий) – смак.
Помідор круглий, а огірок (овальний) – форма.
Влітку ночі короткі, а взимку (довгі) – часові види.
Шлях до лісу далекий, а до саду (близький) – простір.
Ніч темна, а день (світлий) – колір.
- Тестові завдання.
- Прикметники догадливий і кмітливий є:
а) синонімами;
б) антонімами;
в) спільнокореневими словами.
- Тривожний і спокійний є:
а) синонімами;
б) антонімами;
в) спільнокореневими словами.
- Який з прикметників є антонімом до слова щедрий?
а) щирий;
б) добрий;
в) скупий.
- Дидактична гра «Мова квітів» За описом відгадати ілюстрації.
Учні називають кольори в загадках.
- Стоять у полі сестрички: жовте очко, білі вічка. (Ромашка)
- Жовті сонечка малі, посідали на землі. (Кульбабки)
- Стоїть «півень» на току, у червонім ковпаку. (Мак)
- Чудова квітонька така, чорними брівками морга. (Чорнобривці)
- Я найпершим зацвітаю
Синім цвітом серед гаю.
Відгадайте, що за квітка,
Бо мене не стане влітку. (Пролісок)
- Цвіте синьо, лист зелений,
Квітник прикрашає,
Хоч мороз усе побив –
Його не займає. (Барвінок)
- На сонечко я схожий
І з сонечком дружу.
До нього повертаю
Голівоньку свою. (Соняшник)
- Біла, жовта і червона
Ніжно пахну я.
Відгадайте, хто така
Королева квітників я. (Троянда)
- Рожеві, білі, жовті і блакитні
На зіроньки ми схожі.
Дарують діти вчителям,
Коли ідуть до школи. (Айстри)
- Гра «Склади прислів’я з геометричних фігур. Пояснити зміст.
Робота в парах.
V. Аналіз і підсумок уроку.
- Яким був наш урок?
- Що закріпили на уроці?
- Який вид роботи сподобався?
V. Оцінювання.
VІ. Домашнє завдання.
Списати текст (текст запропонований учителем або за підручником), підкреслити прикметники, позначити рід, число, відмінок.