УРОК ГУМАННОСТІ З МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА В ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ НА ТЕМУ: «МУЗИКА ДЛЯ КІШОК»

Тунік Світлана ГригорівнаТунік Світлана Григорівна
вчитель музичного мистецтва
ЗОШ І-ІІІ ст.. №22
м. Кропивницького
Кіровоградської області

 

УРОК ГУМАННОСТІ З МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА В ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ НА ТЕМУ:
«МУЗИКА ДЛЯ КІШОК»

 

Вступ

Сьогодні особливо гостро стоїть питання про моральне, гуманне ставлення людини до світу природи. Формування моральної, гуманної особистості необхідно починати якомога раніше, вже в дошкільному віці. Слід відзначити, що взаємодія з прекрасним світом мистецтва – художньо-естетичного напрямку –  викликає у дитини яскраві емоційні переживання, прагнення відчувати ці почуття знову і знову. Тому доречним є розвиток гуманного ставлення дітей до тварин на основі творів мистецтва. Суттєвим є виховання звички піклуватися про навколишнє в природі також  при тісній взаємодії навчального закладу з сім'єю. У сім'ї через близьких людей дитина отримує перший досвід дбайливих, гуманних відносин. 

 

Головне завдання дорослих полягає в тому, щоб прищепити своїм дітям любов до тварин. Байдуже скільки дитині років, зупиняти процес «формування гуманного ставлення до тварин» не можна. Дуже важливо виховати у дитини добре ставлення до навколишнього середовища, підтримувати її прагнення допомагати тим, хто цього потребує. У результаті це стане рушійною силою до появи гуманності і сформує активну життєву позицію в майбутньому.

 

Мета:  розвивати  пізнавальний  інтерес дітей до живої природи, зокрема, до котів; закріплювати поняття про те, що тварини вимагають до себе дбайливого та гуманного ставлення, про них слід піклуватися; сприяти налагодженню доброзичливості, сердечності, взаєморозуміння та взаємоповаги; виховувати любов і чуйність до тварин, відповідальність за їх життя; на прикладах творів мистецтва виховувати почуття емпатії до усього живого, будити почуття єдності із навколишньою природою, усвідомлення близькості із нею.

 

Презентація до уроку: "Музика для кішок"

 

ОСНОВНА  ЧАСТИНА

Вчитель:

Наш урок цікавим буде!

Казку люблять усі люди!

І дорослі, і малі,

Тобто — й наші школярі.

Будемо ми працювати

Й руку вправно піднімати.

Казка кличе нас усіх,

Починаємо мерщій!..

Діти, нас повсюди оточує розмаїтий, безмежний, неповторний світ живої природи. Це пишні гіллясті дерева, дивовижної краси квіти, барвисті метелики, пернаті птахи і, звісно, наші чотириногі друзі — тварини. Тварина стала вірним другом людини ще в прадавні часи, коли наші пращури змогли приручити диких звірів. І тепер ми вже не можемо уявити наше життя без  — веселого, пильного і відданого друга та охоронця, без кота — поважного та вусатого мишолова. А комусь до вподоби крихітний хом’ячок, кумедна морська свинка або пухнастий довговухий кролик чи папуга.

На уроці образотворчого мистецтва кожен з вас намалював своїх домашніх улюбленців, котрих ми бачимо сьогодні на цій  яскравій виставці ваших малюнків. Приємно, що у вас так багато маленьких друзів.

Це свідчить про ваші добрі серця. Адже тварина віддячує вірністю та прихильністю тільки тому, хто дбає та піклується про неї, і ніколи не стане другом для того, хто хоч раз завдав їй болю та шкоди.

Іноді тварин називають нашими меншими братами. А брати, як відомо, потребують доброго, уважного ставлення до себе.

До цієї теми в своїх творах неодноразово зверталися поети, письменники, художники та композитори. Сьогодні  на уроці ми згадаємо  пісні та музичні твори вже нам знайомі, та познайомимось з цікавою та ще невідомою нам музикою.

    Про котів складено багато народних казок та пісень.

 • Які казки про них вам відомі? (Відповіді учнів)
 • Скажіть, а яка сама найперша пісня людини? (Колискова)
 • Про яку свійську тваринку йдеться майже в кожній колисковій? (Котик)

Вчитель: Так, вважають, що саме пухнастий котик зі своїм ласкавим муркотінням і лагідною вдачею може заспокоїти та приспати маленьку дитину. Звучить аудіозапис колискової пісні «Котику сіренький». Учні слухають та підспівують.

УРОК ГУМАННОСТІ З МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА Котику Сіренький Котику Біленький

 

 

Котку Волохатий не ходи по Хаті

Не ходи по Хаті не буди Дитяти

Дитя буде спати Котик воркотати

Ой на Кота на Воркота

На Дитинку Дрімота

(А-а а-а а-а а)

В московському музею кішок В московському музею кішок  зібрані численні роботи художників, скульпторів і майстрів інших жанрів присвячені нашим улюбленим вихованцям!  Він дуже затишний. Але в цьому музеї кіт є не просто свійською тваринкою, а культовим символом будинку. Саме тут переконуєшся, що кіт — це загадка, ще до кінця не розгадана і яку не кожен здатний розгадати. Адже коти — це єдині тварини, яких ще з найдавніших часів зображували художники. У музеї кішки на картинах відсутні рамки і зовсім не важливо, відомий художник чи ні. Картини XVIII–XIX ст. з вусатими котами висять поряд із сучасними полотнами. Адже найголовніше тут — Його Величність Кіт зі своєю незбагненною загадкою. Крім картин, у музеї є багато котів-експонатів із глини, дерева, металу, зокрема коти, вишиті золотом та сріблом. Блукаючи залами, можна зустріти як грізних котів, так і симпатичних усміхнених котиків — персонажів казок, оповідань, романів відомих письменників. Але головна родзинка музею — це справжній пухнастий сибірський кіт, який зустрічає і проводжає гостей. У книзі відгуків відвідувачі можуть залишити запис, намалювавши «свого» кота.

МУЗИКА ДЛЯ КІШОКЩе один приватний музей кішок є в Санкт-Петербурзі, який почав свою роботу  в 2008 році і вже зібрав досить велику колекцію різноманітних експонатів, присвячених кішкам і всьому, що з ними пов’язано.

Практично всі експонати були подаровані музею відвідувачами, колекціонери і просто любителями кішок, і представлені таким чином, що відвідування музею перетворюється в цікавий і захоплюючий захід, як для дітей, так і для дорослих відвідувачів.

 

    У галереї «Файн Арт» в Нідерландах можна  побачити розкішні картини, фігурки, скульптури та фотографії… і все це присвячене  звичайно ж, кішкам. У такий спосіб один багатий нідерландець вшанував свого померлого улюбленця.

Японський острів Тасиро — ось де справжній рай для котів. Місцеві жителі настільки люблять цих пухнастиків, що навіть заборонили ввозити на острів собак. Кішки, яких тут, до речі, в рази більше, аніж населення, безпечно гуляють островом та роблять, що душа бажає.

Тамтешні мешканці годують котиків та влаштовують їм ветеринарні огляди. Кіт для них — головне божество, що приносить удачу. Тож якщо Ти завітаєш на цей екзотичний острів, то побачиш чимало храмів, святинь та будиночків, зведених на честь кішки.

Котячий вуличний фестиваль, Іпр, Бельгія

  Котячий вуличний фестиваль, Іпр, Бельгія  В часи Середньовіччя в Іпрі існувала жахлива традиція: щороку місцевий блазень скидав з найвищої вежі міста живих котів. Досі невідомо, як зародився такий звичай, однак припускають, що так місцеве населення боролося з магією.

 

    В 1817 році варварству поклали кінець, і відтоді містяни намагаються спокутувати провину перед маленькими пухнастиками, влаштовуючи грандіозний фестиваль Каттенстот.

 

    У день фестивалю на вулицях міста  можна побачити сотні дітей у яскравих костюмах котиків та взяти у святковій ході.

Вчитель:  Багато композиторів також звертались до цього образу. У фрагменті з балету «Спляча красуня» Петра Чайковського «Кіт у чоботях і Біла Кицька» засобами музики передано два різних характери  (грайлива кицька і поважний кіт). Зображено, як вони удвох нявкають, і як кицька неначе дряпається, коли її ображають.

УРОК ГУМАННОСТІ

Давайте прослухаємо цю сцену і спробуймо визначити де Кіт а де Кицька і спробуємо їх показати пластичним інтонуванням.

 • Слухання  П. Чайковський фрагмент з балету «Спляча красуня» – «Кіт у чоботях і Біла Кицька»

Виконання пісні на слова П. Воронька музика І. Кириліної

 • Засмутилось кошеня».

(Обговорення пісні)

 • А як Ти піклуєшся про свого чотирилапого друга? (Відповіді учнів)

Вчитель:  Наші брати менші найприродніші, безпосередні, щирі і незвичайні створіння на землі.

Всупереч тому, що музика – це унікальний і властивий тільки людям феномен, дослідження демонструють, що тварини також мають здібності до сприйняття музики. Але музику вони полюбляють зовсім не таку яку слухаємо  ми. Дослідження показали, що їм подобається особлива музика, яку ми не сприймаємо як музику.

Занадто високі або низькі тони звучать для нас дратівливо або незбагненно, а дуже швидка або надто повільна музика невпізнанна як така.

Для тварин музика людей якраз і є такою дратівливою і незбагненною. Дослідження вказують, що тварини, як правило, зовсім не цікавляться нашою музикою. І от спостерігаючи за тваринами Чарльз Сноудон разом з  композитором Девідом Теєм створили музику, яка підходить для тварин.

 Ще в 2009 році дослідники склали дві пісні для мавп, у яких вокал на три октави вище. Пісні звучать пронизливо і неприємно для нас, але, як виявилося, вони цілком до душі мавпам. Пісні заспокоювали тварин і робили їх надзвичайно доброзичливими.

Сноудон і Тей продовжили складати музику на цей раз для котів, а також вивчали її вплив на тварин. Як заявляють учені, на звичайну класичну музику кішки не реагували взагалі, а на спеціальну класику в «котячій» обробці вихованці увагу звернули — вони підходили до колонок і починали муркотати. Сьогодні ми послухаємо таку «котячу» музику під назвою «Музика для кішок». Вдома (це буде для вас домашнім завданням) ви ще раз прослухаєте музику, створену спеціально для кішок можна на цьому сайті (обов'язково запросіть своїх котів на прослухування). http://dalibude.com.ua/muzyka-dlya-kotiv/

ВИСНОВКИ

Ще з давніх-давен  найкращі  представники  людства  закликали до гуманного ставлення до тварин.  Однак спочатку під гуманним ставленням до тварин мався на увазі тільки прояв таких дій як заборона на жорстокість, а також прояв співчуття, жалю, доброти, та й то не до всіх тварин. Поступово стала поширюватися думка про те, що гуманному відношенню підлягають не тільки  корисні тварини, а й так звані «шкідливі», а також і ті, яким довгий час відмовляли в будь-якому гуманному ставленні, наприклад, риби. Про повноцінний захист прав тварин і гуманного ставлення  стали говорити тільки наприкінці ХХ ст.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:

 1. Матеріали з курсу Онлайн Академії  Гуманної Освіти «Гуманна освіта»
 2. http://facepla.net/the-news/nature-news-mnu/4471-samye-milye-cherty-koshki.html
 3. http://www.facepla.net/index.php/the-news/nature-news-mnu/2167-music-for-pets
 4. http://budz.com.ua/muzej-kishok.html
 5. http://pustunchik.ua/ua/online-school/biology/zoology/najdorozhchi-domdshni-uliublentsi
 6. http://ladyvlife.xyz/diti/4331-dbajlive-stavlennja-do-tvarin.html