ЖИТТЯ В ЧОТИРНАДЦЯТИ ЛИСТАХ ЗА РОМАНОМ ЕРІКА ЕММАНУЕЛЯ ШМІТТА «ОСКАР І РОЖЕВА ПАНІ»

ЖИТТЯ В ЧОТИРНАДЦЯТИ ЛИСТАХМоклюк Тетяна Миколаївна,
учитель зарубіжної літератури
Перчунівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів
Добровеличківського району Кіровоградської області

ЖИТТЯ В ЧОТИРНАДЦЯТИ ЛИСТАХ ЗА РОМАНОМ ЕРІКА ЕММАНУЕЛЯ ШМІТТА «ОСКАР І РОЖЕВА ПАНІ»

Мета: ознайомити учнів з короткими біографічними відомостями видатного сучасного французького письменника Е.-Е. Шмітта, його творчим методом; розкрити особливості епістолярного жанру на прикладі роману «Оскар і Рожева Пані»; розвивати вміння працювати з текстом (аналізувати прочитане, аргументувати відповіді, використовуючи цитати), вміння формувати власні думки відносно прочитаного; дослідити за текстом характер головного героя, його ставлення до життя, до оточення; сприяти вихованню любові та вміння цінувати життя у всіх його проявах і толерантного ставлення до інших.

Обладнання: тексти роману Е.-Е. Шмітта «Оскар і Рожева Пані», мультимедійна вправа «Герої і цитати роману „Оскар і Рожева Пані”» та роздруківки вправи для учнів, мультимедійна презентація «Дитинство», фрагмент вистави «Оскар і Рожева Пані», мультимедійна вправа «Mytest», картки із завданнями (асоціативний кущ «Дитинство Оскара», рисунок «Порівняння Діда мороза і Бога», таблиця «Етапи життя Оскара», дошка (запис проблемного питання уроку, невідомих слів, асоціативний кущ «Дитинство»).

Хід уроку

І. Організаційний момент.

  1. Привітання.

Добрий день, діти! Сьогодні у нас незвичний урок. Разом з вами ми потрапимо в історію надзвичайного хлопчика. До речі, хочу запитати, а який у вас сьогодні настрій? Ви готові здійснити нову подорож у текст? (Відповіді дітей) Що ж, мені залишилося вставити лише одну ремарочку – на сьогоднішньому уроці я буду оцінювати відповіді, які ви будете давати, попередньо піднявши праву руку. Отже, на нашому уроці буде діяти правило піднятої правої руки.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.

  1. Слово вчителя.

На жаль, діти, так у світі ведеться, що все має позитивну і негативну, радісну і сумну сторони. Тому наше завдання на уроці – зрозуміти особливості життя. А допоможе нам в цьому розібратися герой роману відомого сучасного французького письменника Еріка-Емануеля Шмітта Оскар. (Запис теми у зошити.) У ході нашої роботи ви виконуватимете завдання, ураховуючи і ті, які отримали окремі учні до уроку. А тому узагальнюючи кожен вид вашої роботи, ви отримаєте оцінку за урок.

  1. Бесіда.
  • Сьогоднішня наша подорож текстом, як я вже говорила, буде незвичною, бо торкнеться вона найглибших куточків душі кожного з нас, а головне – не залишить нікого байдужим. Та перед тим я хочу, щоб ви поміркували над запитанням. Діти, що для вас є дитинство? (Відповіді учнів)
  • Які асоціації виникають, коли ви чуєте це слово?
  • Як ви, гадаєте, чому виникають різні асоціації? Чим це обумовлено.
  • Запишімо ті асоціації, які виникли у вас з цим словом. (Запис та їх аргументація)
  1. Впарва «Дитинство» (асоціативний кущ).

Учні заповнюють рисунок, вносячи відповідні слова (радість, щастя, здоров’я, гарний настрій, мама і тато).

  • Як ви вважаєте, чи може мати дитинство колір? (Відповіді учнів і доповнення асоціативного куща)

ЖИТТЯ В ЧОТИРНАДЦЯТИ ЛИСТАХ ЗА РОМАНОМ ЕРІКА ЕММАНУЕЛЯ ШМІТТА

Дійсно, дитинство – найпрекрасніша пора у житті кожного з нас. Воно неповторне, яскраве, сонячне. Та, на жаль, буває інше дитинство.

ІІІ. Систематизація й узагальнення навчального матеріалу.

  1. Перегляд мультимедійної презентації «Дитинство».

Учитель демонструє презентацію під музичний супровід.

  • Скажіть, будь ласка, якого кольору дитинство, яке ви щойно побачили? (Відповіді дітей)
  1. Робота за темою уроку. Слово вчителя.

Ерік-Емануель Шмітт. Діти, чи відоме вам ім’я цього автора? (Огляд сучасної дитячої літератури для дітей, 5 клас.)

Отже, Ерік Еммануель Шмітт – сучасний французький письменник, драматург, сценарист. Народився 28 березня 1960 року в Ліоні в сім’ї вчителів. Надзвичайної популярності письменнику принесли твори, які були написані в 1990 році – «Діти Ноя», «Ніч у Вавилоні». Та світове визнання Шмітту приніс саме роман епістолярного жанру «Оскар і Рожева Пані».

Це маленька історія про хворого хлопчика, яка вмістила в себе високу філософію буття, смерті, страждання, не може нікого залишити байдужим. Роман «Оскар і Рожева Пані» перекладена на багато мов, а її театральна постановка ось уже декілька років не сходить зі сцен найвідоміших театрів, зокрема й українських. У 2009 році рейтинги світового прокату кіно посів однойменний фільм, режисером якого був сам письменник.

  1. Словникова робота.

Епістолярний жанр – жанр твору у формі приватних листів (діти записують в зошити).

Пояснення маловідомих слів.

  • Діти, зверніть увагу на незнайомі слова, які ви побачите у ході нашої роботи.

Ефемерний – крихкий, легкий.

Кетч – різновид боротьби, метою якого є підкорення суперника або покладення його на лопатки.

Контрабанда – незаконне перевезення через кордон товарів, предметів, тощо.

  1. Слово вчителя.
  • Діти, зверніть увагу на проблемне питання, над яким ми будемо працювати сьогодні на уроці: «Чи можна повноцінно прожити життя за 14 днів? (Діти записують в зошити.)
  1. Перевірка домашнього завдання. (Вправа «Mytest»)
  • Перед тим, як розпочати роботу, перевіримо домашнє завдання. Вам потрібно було прочитати роман «Оскар і Рожева пані». А тому наступний вид роботи допоможе нам перевірити й оцінити, як ви зрозуміли, про що йдеться у творі.

Тести до твору «Оскар і Рожева Пані»

(тести для виконання на платформі «Mytest»)

  1. Яке прізвисько в лікарні отримав Оскар?

А) Яйцеподібний, Б) Яйцеголовий, В) Яйцевидний.

  1. Скільки років було Оскару?

А) 8, Б) 12, В)10.

  1. Чим Оскар був дуже зайнятий, через що не мав раніше часу писати Богові?

А) Складанням віршів, Б) школою,В) спортивними іграми.

  1. За словами Оскара, лікарня – це

А) сумне місце, Б) Дивне місце, В) Суперсимпатичне місце.

  1. В юності Рожева Пані була:

А) гітаристкою, б) сноубордисткою, в) кетчисткою.

  1. Хто повідомив Оскару про приїзд батьків до лікарні?

А) Поп Корн, Б) Ейнштейн, В) Бекон

  1. В яку гру Рожева Пані запропонувала зіграти Оскару?

А) 12 чарівних листів, Б) 12 чарівних годин, В) 12 чарівних днів

  1. З яким записом батьки подарували Оскару плеєр?

А) «Лебедине озеро», Б) «Лускунчик», В) «Спляча красуня»

  1. Коли Оскар і Рожева Пані почали грати в гру 12 чарівних днів?

А) 17 грудня, Б) 31 грудня, В) 19 грудня.

  1. Як Оскар ставився до своїх батьків до моменту втечі на Різдво до Рожевої Пані?

А) Обожнював, Б) Боявся, В) Ненавидів.

  1. Яку книгу Оскар читав разом з Пеггі Блу?

А) Тлумачний словник, Б) Медичний словник, В) Філософський словник.

  1. Що подарувала Рожева Пані Оскарові на Різдво?

А) Насіння соняшника, Б) Насіння рослини із Сахари, В) Насіння кімнатних квітів

  1. Бесіда.
  • Хто такий Оскар?
  • На що хворів хлопчик?
  • Чи втішними були прогнози лікарів?
  • Чому Оскар отримав прізвисько Яйцеголовий?
  • Прочитайте, як про себе говорить сам герой.

Мене звуть Оскар, мені десять років, я підпалив кота, собаку, будинок (здається, навіть підсмажив червоних рибок), це мій перший лист до тебе, бо досі мені бракувало часу через навчання. Одразу хочу тебе попередити, що я ненавиджу писати. Хіба що вже конче потрібно. Бо писати це наче чіпляти гірлянду, помпон, удавану усмішку, стрічечку тощо. Писати це ніщо інше, як прикрашати, прибріхуючи. Такі собі хитрощі дорослих.

  • Яким ви уявляєте хлопчика? Чим він відрізняється від інших пацієнтів?
  • Назвіть друзів Оскара. Чим, на вашу думку, вони є незвичними?
  • Хто така Рожева Пані?
  • Чому так її назвав Оскар?
  • За що вона подобалася хлопчикові?
  • Як вона потрапила до лікарні? Чи є це так насправді?
  • Прочитайте, як Оскар говорить про неї.

Не змінилася тільки Бабця-Ружа. У будь-якому разі вона, як на мене, надто стара, щоби змінюватися. Окрім того, вона також занадто Бабця-Ружа. Я не пояснюватиму тобі, хто така Бабця-Ружа, Господи, оскільки вона твоя хороша подруга; власне вона й порадила тобі написати. Проблема в тому, що лише я називаю її «Бабцею-Ружою». Тож тобі доведеться зробити зусилля, аби зрозуміти, кого я маю на увазі: серед жінок у рожевих халатах, які приходять ззовні, щоб якийсь час побути з хворими дітьми, вона найстарша.

  • Чому Рожева Пані радить хлопчикові писати листи до Бога?

Щоразу як ти віритимеш у нього, його існування ставатиме вірогіднішим… Якщо будеш наполегливим, він почне існувати у всій повноті. І творитиме для тебе добро. (Якщо проявляти наполегливість, то можна прожити життя повноцінно.)

  • Як вона пояснює Оскарові відмінність Бога від Діда Мороза? (Так от, у Діда Мороза я не вірю, але в Бога вірю. Ось так.)
  • Про що, за її словами, Оскар може просити Бога?
  • Як на це реагує Оскар?

ЗА РОМАНОМ ЕРІКА ЕММАНУЕЛЯ ШМІТТА «ОСКАР І РОЖЕВА ПАНІ»

Бесіда (продовження).

  • Яку легенду про дванадцять чародійних днів розповідає Оскарові Рожева Пані? Коли це відбувається?
  • Які правила гри вона пропонує прийняти невиліковно хворому хлопчикові? Чи погоджується на це Оскар?
  • Які життєві етапи проживає у своїй уяві Оскар? Чи відчуває він серйозну відповідальність за кожен свій вчинок?
  • Який етап життя Оскара є, на вашу думку, найважливішим для хлопчика?
  • Хто така Пеггі Блу?

Пеггі Блу це блакитна дівчинка. Вона живе у передостанній палаті наприкінці коридору. Вона мило посміхається, але майже не розмовляє. Немов фея, яка на короткий момент зупинилася перепочити в лікарні. У неї складна хвороба, хвороба блакиті, проблема крові, яка хоч і мусить, але не тече до легень і раптово надає всій шкірі блакитного відтінку. Вона чекає на операцію, яка зробить її шкіру рожевою. Як на мене, то даремно: Пеггі Блу дуже гарно в блакитному. Навколо неї панують світло й тиша. Коли до неї підходиш, виникає враження, що ти заходиш до каплиці.

  • З ким Оскар порівнює Пеггі?
  • Чому Оскар не хоче зустрічатися зі своїми батьками? Куди він втікає?
  • Яким було для Оскара святкування Різдва? Що важливе сталося в його житті?

Коли батьки приїхали, я їм сказав: Вибачте, я не подумав, що колись ви також помрете. Не знаю, що там у них розблокувала ця фраза, але після неї вони стали такими, як раніше, і ми провели прекрасний різдвяний вечір.

  • Якої життєвої мудрості навчив Оскар лікаря Дюссельдорфа? Прочитайте його слова з дев’ятого листа.

Лікарю Дюссельдорф, не треба робити такий вигляд. Послухайте, буду з вами відвертим, я ж бо завжди був коректним відносно ліків, а ви завжди були бездоганним у тому, що стосувалося хвороби. Годі вам ходити з винуватим виглядом. Не ваша вина в тому, що вам доводиться повідомляти людям погані новини, називати хвороби латиною та давати пояснення про невиліковність хвороби. Переведіть подих. Розслабтеся. Ви не Господь Бог. Не ви ж управляєте природою. Ви можете її лише підправити. Зніміть ногу з педалі, лікарю Дюссельдорф, зменшіть напругу і не перебирайте забагато відповідальності на себе, інакше в цій професії ви довго не протягнете. Погляньте лишень, як ви виглядаєте. Лікар Дюссельдорф слухав мене, розтуливши рота так, ніби заковтував яйце. Потім щиро усміхнувся і поцілував мене. Твоя правда, Оскаре, дякую, що ти мені це сказав.

  • Навіщо, на вашу думку, Рожева Пані подарувала Оскару насінину рослини із Сахари? У чому полягає сенс такого подарунку?
  • Яку таємницю відкрила хлопчикові віра? Чому він з таким захопленням сприймає навколишній світ?
  • Що, на вашу думку, означає прожити життя повноцінно? Чи вдалося це Оскару? Що йому допомогло відчути за такий короткий термін все те, що відчуває людина впродовж всього життя?
  1. Вправа «Герої твору».

Колективне виконання вправи на основі цитатної характеристики з твору.

Колективне виконання вправи на основі цитатної характеристики з твору

IV. Підсумки.

  1. Виконання мультимедійної вправи «Герої та цитати роману «Оскар і Рожева Пані».
  2. Проблемне питання: «Чи можна прожити життя за 14 днів?»
  3. Заповнення асоціативного куща «Дитинство Оскара».
  4. Перегляд фрагменту вистави «Оскар і Рожева Пані».

V. Оцінювання.

VI. Домашнє завдання.

  1. Скласти асоціативний кущ «Дитинство Оскара».
  2. Подумати над питанням: «Чому автор назвав головного героя Оскар? Що означає це ім’я?».
  3. Заповнити таблицю «Етапи життя Оскара», використовуючи цитати з тексту.

Література:

  1. Ерік Еммануель Шмітт. Оскар і Рожева Пані [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://liturok.in.ua/svitlit/6clas/hrestomatia6/54-erk-emmanuel-shmtt-oskar-rozheva-pan.html.
  2. Шмитт Э.-Э. Оскар и Розовая Дама: повести / Эрик-Эмманюель Шмитт; пер. с фр. А. Браиловского, М. Брусовани, Д. Мудролюбовой, Г. Соловьевой. – СПб. : Азбука, Азбука-Аттикус, 2015. – 320 с.
  3. Філософія життя і смерті в повісті Еріка-Еммануеля Шмітта Оскар і Рожева Пані [Електронний ресурс]. – http://LearningApps.org/2665729 .